Kočky vidí šestkrát lépe než lidé. Nejostřeji vidí, pokud se dívají do vzdálenosti dvou až šesti metrů. V jejich světě převládají barvy modrá, žlutá a šedá. „Brilantně vidí i za šera nebo za tmy díky speciální stavbě oka, což z kočky dělá skvělého nočního lovce,“ připomínají ve svém videu Střípky poznání.
Kočka však vidí zcela jinak než člověk. Její oči se od lidských v mnohém liší už svou stavbou – lidské zorničky jsou kulaté, kočičí eliptické, takže se mohou zavírat a otevírat mnohem rychleji a umožňují pronikání většího množství světla, což kočce usnadňuje vidění za šera.
Jaké smysly má nejmilejší domácí mazlíček:
Na rozdíl od lidí má kočka jakési třetí oční víčko, zvané mžurka, což je slabá membrána ve vnitřním koutku oka. Za normální situace je mžurka prakticky neviditelná, zatažená, ale má nezastupitelnou funkci – čistí oko od prachu a cizorodých látek, zvlhčuje ho nebo chrání například při útoku jiné kočky.
Krátkozraké, ale bystré
Podle nejnovějších výzkumů jsou kočky schopné vidět i barvy na konci ultrafialového spektra, které lidé za normálních podmínek nevnímají.
Zajímavé je, že siamské kočky mohou trpět šilhavostí. Toto plemeno je však náchylné i k dalším chorobám a vadám očí, jako je například nystagmus, tedy nekontrolované, rychlé a trhavé pohyby očí, většinou ze strany na stranu, ale někdy nahoru a dolů nebo do kruhu. Siamky postihuje i nekróza rohovky, atrofie sítnice a dokonce zelený zákal.
Zdroj: Encyklopedie koček
„Kočky jsou také poněkud krátkozraké – vše ve vzdálenosti větší než šest metrů vidí rozostřeně. Je to dané evolučně, neboť kočky neloví na velké vzdálenosti, a proto bystrý zrak na stovky metrů daleko nepotřebují. Naopak potřebují vidět výborně na blízko, což jejich oči beze zbytku splňují,“ píše iReceptář.
Při lovu kočky zapojují nejdříve velice citlivý a bystrý sluch a hned poté zrak. Na krátkou vzdálenost jsou i v husté trávě nebo houští schopné zaznamenat sebemenší pohyb, takový, jaký by lidské oko vůbec nepostřehlo.
Proč kočkám svítí oči?
Kočky i některá další zvířata mají v zadní části oka vrstvu tkáně zvanou tapetum lucidum – latinsky to znamená zářící vrstva. Je to reflexní povrch za sítnicí, přímo na zadní straně oční bulvy.
Kočky mají v rukávu i další trik – mohou pomocí svých očních svalů ovládat, kolik světla vstupuje do oka. Pokud je úroveň světla vysoká, mohou zúžit své zornice do štěrbin, a poté je rozšířit, když potřebují více světla, aby našly cestu.
Zdroj: Cats.com
„Jeho úlohou je chovat se jako zrcadlo: světlo se od něj odráží zpět na sítnici kočky a dává tam umístěným fotoreceptorovým buňkám druhou šanci světlo absorbovat. Ne všechno toto odražené světlo je však absorbováno a část světla prochází přímo zpět z oka přes sítnici, což způsobuje záři očí,“ vysvětluje web Cats.com.
Oči většiny koček svítí zeleně, ale spektrum zahrnuje i modré a žluté světélkování. Albíni a kočky s modrýma očima dokonce vytvářejí efekt červených očí.
Pohyblivé uši
Kočky slyší lépe než pes i člověk. Sluch používá k lovu, protože kočičí kořist mezi sebou komunikuje ve vysokých a často velmi tichých zvucích.
„Kočka slyší až o dvě oktávy vyšší tóny než lidé. Její lovecký instinkt se probouzí, když spatří pohybující se kořist,“ upozorňuje web Kočka domácí.
Kočky otáčejí uši směrem ke zdroji zvuku. Pohyb ušního boltce korigují 32 svaly, zatímco člověk jich má jen šest. Ovšem někdy vás kočka úplně ignoruje a nepoužije ani jeden sval. Ale na jeden zvuk se otočí vždycky, a to je mlasknutí.
Nahrává se anketa ...
Jedinečný vlhký čumáček
Čich mají kočky méně vyvinutý než psi, a proto jej k lovu používají méně. Hodí se jim však k identifikaci pachu jiných koček. A také se jim hodí k rozhodování o tom, co kočka bude nebo nebude jíst.
Jak pomáhaly kočky ve válkách:
Když se dotknete kočičího čumáčku, zjistíte, že je vlhký. Někdy vás jeho dotyk probudí ze spánku, když se kočka rozhodne, že už jste spali dost dlouho.
Proč jsou tedy kočičí nosy obvykle vlhké? „Hlavním způsobem, jak se kočky potí, aby se ochlazovaly, jsou potní žlázy na polštářcích tlapek, ale odpařování vlhkosti z jejich nosu je další způsob, jak se vyhnout přehřátí. Slzy odtékají z očí přes vnitřní ústrojí do nosu a úst, což pomáhá udržovat nosní dutinu a nos samotný vlhký,“ vysvětluje Cats.com.
Většina koček má mokré nosy, ale některé naprosto zdravé kočky mají přirozeně suché nosy a nos jiných se může během jednoho dne několikrát změnit od mokrého po suchý. Občas má kočka suchý nos, pokud pobývala na slunci, nebo spala na teplém místě. Suchý nos může být i známkou dehydratace.
Kočičí čumák je výjimečný i kvůli své struktuře. Jeho struktura je totiž u každé kočky jedinečná, stejně jako u lidí otisky prstů.
Na sladkém si nepochutnají
„Obecně lze říci, že kočky nemají chuť příliš vyvinutou. Lidé jsou na tom o poznání lépe. Na jazyku máme asi 9000 chuťových pohárků, kdežto kočka jich má pouze pět stovek,“ připomínají ve svém videu Střípky poznání.
Kočky rozeznávají slanou, hořkou a kyselou chuť. Sladké poznat neumějí, protože sladkou chuť necítí.
Proč kočka dopadá na všechny čtyři nohy
Ještě méně je u koček vyvinutý hmat, ačkoliv mají na tlapkách citlivé receptory vnímající vibrace, díky kterým mohou zaznamenat i nepatrné chvění, třeba blížící se zemětřesení nebo jinou hrozbu. Tlapkami také rozeznávají různé povrchy.
Dalšími orgány citlivými na hmat, jsou u koček jazyk, čenich a hlavně hmatové vousky, které určují, kudy kočka ještě proleze a kudy už ne.
U koček stojí za zmínku ještě jeden smysl, a to je rovnováha. „Kočka má neuvěřitelně obratný ocas, který používá k balancování podobně jako provazochodec tyč. Díky tomu kočky v naprosté pohodě chodí po úzkých a visutých místech. Navíc ovládají umění dopadnout na všechny čtyři. Když padají, orgány v jejich vnitřním uchy vyšlou signál a kočky se stačí otočit a srovnat tělo tak, aby dopadly na všechny čtyři nohy,“ vysvětlují Střípky poznání.
Existuje prý kočka, která přežila pád z výšky 320 metrů na beton. Ale rozumný člověk na své kočce raději nic takového zkoušet nebude.