Vánoce se nezastavitelně blíží a mnoho z nás si z tohoto důvodu zútulňuje svá obydlí a snaží se jim vdechnout co nejvíce sváteční atmosféry. K tomu kromě svíček, purpury na plotně a vůně z pečení vánočního cukroví patří i některé rostliny, jako například vánoční hvězda a jmelí. Jenže co lahodí našemu oku, nemusí nutně potěšit žaludky našich čtyřnohých mazlíčků. Obzvlášť jmelí je totiž pro naše psy smrtelně jedovaté a k fatálním následkům může vést i pozření jediné kuličky. Jaké další rostliny jsou pro naše mazlíčky jedovaté a co dělat, když se pes otráví?

Mezi jedovaté rostliny patří například tyto:

| Video: Youtube

Velmi nebezpečné kuličky jmelí

Jednou z nejnebezpečnějších věcí, kterou můžete na Vánoce přinést domů, je na první pohled prachobyčejné jmelí. Už Keltové v dávných dobách věřili, že když si ho zavěsíte nad vstupní dveře, přinese vám do domu štěstí, lásku, plodnost a odvahu. To ovšem neplatí v případě, že i jedna jediná kulička upadne na zem a pochutná si na ní váš čtyřnohý kamarád. Pro něj je totiž jmelí vysoce toxické.

„Pokud vaše zvíře zkonzumuje byť jen jednu či dvě bobule, může to být pro něj smrtelné. Pro jeho bezpečí proto udržujte tuto rostlinu mimo jeho dosah. Nebo ještě lépe, vůbec si domů jmelí nenoste,“ doporučuje organizace na ochranu práv zvířat PETA na svém webu.

O nebezpečí pozření jmelí domácím mazlíčkem je přesvědčená i veterinářka Terézia Přikrylová. „Bobule jmelí obsahují látky, které mohou způsobit nevolnost, zažívací potíže, průjem, zvracení, bolesti břicha, slinění a neurologické potíže. Po snědení většího množství se může vyskytnout kolaps, abnormální srdeční rytmus, poruchy chůze, záchvaty až smrt,“ varuje na webu aplikace Tlappka, která zajišťuje téměř okamžitý chat s veterinářem.

Krásná, ale jedovatá vánoční hvězda

Některá zvířata ráda ochutnávají vše, co v bytě naleznou, proto byste si měli dávat pozor i na rostliny, které doma pěstujete, a které nejsou určeny k jídlu. Některé z nich můžeme mít doma celoročně, jiné si přinášíme domů jako tradiční výzdobu vánočních svátků. Jako například vánoční hvězdu, která v období Vánoc zdobí nemalé množství domácností.


Nahrává se anketa ...

„Vánoční hvězdu udržujte mimo dosah zvířete. Při náhodném pozření může dojít k vyvolání zvracení, ale mléčná míza může způsobit i podráždění pokožky,“ upozorňuje PETA. Ve skutečnosti by však zvíře muselo pozřít velké množství této rostliny, aby se projevily některé z popisovaných příznaků. Kdo ale nechce riskovat vánoční pohodu a chce si odepřít případný odjezd od stromečku rovnou na veterinární pohotovost, dá si raději pozor.

Riziko představuje i cesmína

Cesmína je dalším symbolem Vánoc, který přináší nezaměnitelné kouzlo do našich domovů. Pohané věřili, že když si ji zavěsíte do okna, ochráníte ho před čarodějnicemi a zlými duchy. Proto tam může zůstat i po celý rok. A jak jsme vás již dříve informovali v tomto článku, bobulky cesmíny jsou i oblíbenou pochoutkou ptáků, kteří v zimě postrádají dostatek potravy. Pro člověka i jeho domácí mazlíčky jsou však krásné červené bobulky prudce jedovaté.

„Cesmína obsahuje toxické saponiny, při jejichž požití může dojít k vážným gastrointestinálním potížím (např. zvracení, průjem). Problémy mohou způsobit i ostnaté listy. Při náhodném požití většina domácích mazlíčků mlaská rty, slintá a dochází k nadměrnému třesu hlavy kvůli mechanickému poranění ostnatými listy,“ vysvětluje odborník ve veterinární toxikologii Pet Poison Helpline.

Pozor na vánoční stromeček

Samotný vánoční stromeček představuje nejen pro psy, kočky, ale i malé děti nemalé množství rizik. Jen si představte situaci, že se pes pod stromečkem prochází, hlavou se zamotá no světýlek a ve snaze se z pasti vyprostit s sebou strhne celý stromek i se skleněnými ozdobičkami v nejlepším případě na zem. V tom horším sám na sebe a v nejhorším na vaše batolící se nemluvně. Totéž dokáže i kočka, která si všimne prasátka, které odráží vaše nejoblíbenější skleněná ozdobička. Důsledky není nutno rozsáhle popisovat. Proto je vždy nejdůležitější stromek bezpečně upevnit a zabezpečit ho proti náhlému pádu.

close Co může způsobit pes s nedostatečně upevněným vánočním stromkem vtipně nastiňuje tato kresba. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Co může způsobit pes s nedostatečně upevněným vánočním stromkem vtipně nastiňuje tato kresba

Riziko pro psy ale představuje i jehličí, které ze stromku opadává. „Pokud vaši domácnost zkrášluje živý vánoční stromek, je nutné dávat pozor, aby váš mazlíček nesnědl opadané jehličí. To může způsobit podráždění až poškození častí zažívacího aparátu,“ varuje veterinářka Přikrylová.

Co dělat, když se zvíře otráví

Otravu u psa nejčastěji poznáte podle viditelné nevolnosti, nadměrného slinění, průjmu, zvracení (někdy i s příměsí krve), krve v moči či pozorováním krvavých skvrn na sliznicích. Pozorovat můžete i svalové křeče, třes, ochrnutí, nebo v horším případě bezvědomí.

Pokud máte podezření, že se váš domácí mazlíček otrávil, pokuste se zůstat co nejvíce v klidu a odsuňte zvíře od zdroje otravy. Okamžitě kontaktujte veterináře a informujte ho o tom kdy, kde a jak k otravě došlo. Pokud je to možné, vezměte rostlinu či jiný zdroj otravy na kliniku. Následně se řiďte radami, které vám váš veterinář po telefonu poskytne.

„Než zvíře převezete k veterináři, zdržte se domácí samoléčby, neposkytujte zvířeti žádné běžné léky. Nepokoušejte se zvíře přimět ke zvracení a jednejte rychle a klidně,“ doporučuje největší charitativní organizace pro dobré životní podmínky zvířat ve Spojeném království RSPCA.