Spousta majitelů domácích mazlíčků, především psů a koček, si možná neuvědomuje, že mrazy mohou přinést jejich miláčkům nemalé zdravotní problémy. Majitel kliniky a veterinární lékař Marek Vondřička přiblížil v rozhovoru úskalí mrazivých dnů.

Na co si mají dát majitelé psů teď v zimě především pozor?

Režim pro zvíře je teď úplně jiný, zvlášť když jsou takové mrazy. Do teplot kolem nuly až řekněme minus dva nebo pět stupňů je pes odolnější než člověk. Jakmile ale teploty klesnou pod minus pět, začíná mít problémy i zvíře.
Pak jde také o to, jestli je pes chovaný venku, nebo vevnitř. Když je zvyklý vevnitř a chodí se jen venčit, může být problematický přechod z tepla do zimy. Pes žijící venku je zase druhý extrém. Zvířata jsou odolnější než lidé, ale málokterý pes je vybaven na tak nízké teploty. Psi, kteří jsou chováni venku, by teď měli především dostávat energetičtější krmení.

A co srst a tlapky? Je o ně potřeba nějak speciálně pečovat?

Spíše než srst jakkoli upravovat je potřeba ji vyčesávat, aby plnila funkci, kterou má. Tlapky je bezpochyby potřeba promazávat jakoukoliv inertní mastí. Na typu, či značce už tolik nezáleží. Jde hlavně o to, aby tlapka byla vlhká a nepraskala. Problémem mohou být drápy. V zimě jsou prokřehlé a lámou se. Není to ale žádné velké nebezpečí.

Mohou mrazy nějak vážně poškodit zdraví zvířete?

Období zimy může být nebezpečné u starších zvířat, nebo nějak predisponovaných na ledviny. Za poslední dva týdny, kdy teploty klesly, se namnožily případy selhání ledvin ať už u koček, nebo psů. Selhání ledvin je fatální záležitost. Je potřeba, aby zvíře mělo dostatek teplé vody, krmení a aby se příliš nezdržovalo venku. A když už venku, tak jen krátce. U krátkosrstých plemen ani nezavrhuji různé oblečky. U koček kolem devíti let už ledviny nefungují tak, jak by měly. A když do toho přijdou mrazy a promrznou, může to pro ně být velmi nebezpečné. Je tedy třeba kočky víc pouštět dovnitř a dělat ledvinové diety. Zvíře při velkých mrazech trpí stejně jako člověk.

Mluvil jste o problému změny teplot, když zvíře žije vevnitř a chodí se s ním ven. Může to být nebezpečné?

Nebezpečné v podstatě ani ne. Vevnitř obvykle žijí malá a krátkosrstá plemena. Doporučit lze tedy jen to, aby majitel psa oblékl a šel s ním ven jen na dobu nezbytně nutnou. Psi mají pohyb ve sněhu hodně rádi, ale je potřeba je k tomu obléct. A když se s ním jde na delší dobu, nenechat ho nikde dlouho sedět. Když je v pohybu a pak jde domů, není žádný problém.

Je vhodnější krmit granulemi, nebo domácí stravou?

To je dennodenně diskutovaná otázka. Vím, že odpovědí si udělám nepřátele, ale podporuji komerční řady granulí a konzerv. Proti tomu jde moderní názor krmit barfem, což je syrové maso nebo jakákoli syrová strava. Bohužel se často setkávám s tím, že zvířata jsou nemocná na základě toho, že jsou krmena barfem. Neskrývá v sobě nic dobrého. Pes už je dnes výhradně domestikovaný a je zvyklý výhradně na naši společnost a náš život. S tím se mění i potravinové a výživové návyky. Naopak granule jsou vytvořeny na základě vědeckých studií a jsem přesvědčen, že i sebehorší granule jsou vždy lepší než barfování.

A porovnání granule versus konzervy?

Je potřeba k tomu přihlédnout individuálně. Krmení pouze konzervami vám zaprvé vysaje peněženku. Zadruhé nezabráníte tomu, že zvíře si část jídla přes den nechá a ta konzerva něco udělá. Zvíře ji dojí večer a může z toho být druhý den průjem. Granule to řeší. S nimi se nestane nic. Když bude pes přecházet z barfu na granule, může se stát, že bude dva dny hlady, protože granule nebude chtít. Nic se mu ale nestane a žádné granule nejsou tak nechutné, aby si je nevzal třetí den.

Ilustrační foto.A vařená strava, třeba těstoviny s masem?

Je to stejné jako syrová strava. Uvaření na to nemá žádný vliv. Na rozdíl od granulí je nevyvážená.

Často slýchám, že by se psům neměly dávat kuřecí kosti. Proč?

Kuřecí kosti, stejně jako jakékoliv jiné kosti nedávat. Z devadesáti procent z toho mají psi zácpu. Pro psa to nemá žádný výživový význam, i když mu to chutná. Lidé si myslí, že to psovi čistí zuby, ale je to zanedbatelné k tomu, jaké z toho mohou být problémy.

A čisticí tyčinky na zuby. Mají význam?

Rozhodně lepší než kosti. Krom toho existují i různé ústní vody nebo mořské řasy. Nejlepší je ale vzít zubní kartáček a vyčistit zuby normálně jednou denně. Ale chce to zvyknout psa odmalička.