Víceúčelový sál, který vzniká v prostorách hradu ve Strakonicích, by měla využívat také základní umělecká škola.

Plánované pódium nebude rozměrově větší, než nabízí současný koncertní sál školy. „Výhodou bude jistě kapacita 200 sedadel, v našem koncertním sálku máme pouze 78 míst. V případě, že máme výchovné koncerty nebo vzdělávací pořady pro mateřinky, by větší hlediště umožnilo konat tyto akce v jeden termín. Nevýhodou ale bude, že pódium je stejně velké, jaké máme nyní,“ uvedla ředitelka ZUŠ Strakonice Alena Šabková.

Víceúčelový sál by měl být stavebně dokončen už v polovině roku. „ Vytvoření víceúčelového sálu spolu s rekonstrukcí sýpky a sušárny a vytvořením dvou výstavních sálků je součástí projektu, který je spolufinancovaný z finančních mechanismů EHP a Norského finančního mechanismu. Výši nákladů na jednotlivé aktivity projektu bude možné stanovit až po administrativním dokončení projektu v roce 2011,“ uvedla tisková mluvčí Městského úřadu Strakonice Marie Kotlíková. Celkový rozpočet projektu dosahuje 1 870 486 euro.

Zhotovitelem víceúčelového sálu má být sdružení firem Jihospol – Protom.

Víceúčelový sál vzniká v místech, kde dříve podle pamětníků bývaly byty a také skladové prostory. Celý objekt se nachází proti kostelu sv. Prokopa, mezi základní uměleckou školou a budovou děkanství a muzea. Víceúčelový sál by měl být umístěn ve třetím nadzemním podlaží. Do všech prostor v objektu by měl být bezbariérový přístup.

Škola si bude sál půjčovat podle výše pronájmu. „Pronajímání sálu se bude odvíjet od toho, jak nám město vyjde vstříc,“ řekla Šabková.
Jakého využití se nakonec pro školu sálu dostane, se uvidí, až bude definitivně dokončen.

Žáci ZUŠ chtějí mít velký sál

Využívat víceúčelového sálu na strakonickém hradě by mohly všechny obory základní umělecké školy. „Myslím si, že by bylo skvělé v takovém sále vystavovat práce našich studentů,“ říká učitelka výtvarného oboru Ivana Schwarzová. Výtvarné práce žáků školy byly doposud k vidění v atriu Euroškoly. „Je to asi jediný prostor, kde můžeme udělat velkou výstavu. Občas se malé výstavy konají i ve Šmidingerově knihovně,“ pokračuje Schwarzová. Učitelé vidí výhody nového víceúčelového sálu i v tom, že bude v centru města a přiláká tak i více návštěvníků. „Určitě bychom uvítali, kdyby sál sloužil i jako výstavní prostora, protože těch je ve Strakonicích velmi málo,“ sdělila ředitelka Alena Šabková.

Nový sál by se líbil i žákům. „Mělo by to tam být hlavně velké, aby se tam vešly práce všech. Je tu hodně výtvarek,“ říká Kristýna (9), která navštěvuje výtvarný obor. „Děláme výkresy i různé objekty, třeba z drátků. Některé jsou dost velké. Na výstavách míváme své práce pravidelně,“ doplňuje Diana (7), také žákyně výtvarného oboru.

O sál se zajímají i učitelé hudebních oborů. „Vím o tom jen tolik, že tam má nějaký sál vznikat. Pro mě, jako pro muzikanta a zároveň pro učitele, to je dobrá zpráva. Sál, kam by se vešlo více lidí a byl akusticky vyváženější, bychom samozřejmě uvítali,“ uvedl Pavel Reitmaier, učitel hudebního oboru.

Soubory s větším počtem členů mohou mít potíže vměstnat se i do tohoto nového sálu. Žákům i učitelům se myšlenka sálu líbí. Shodují se, že by ho rádi využívali.