Vyzbrojeni motyčkou vyrážejí zloději na mrkev a na brambory.

“Před nedávnem jsem viděla na bramborovém poli u větrolamu nad Novým Dražejovem celou rodinku,“ popsala řidička, která jela kolem z práce.

Za pět prstů si někteří lidé „nakupují“ i na zeleninových polích na Vodňansku. „Máme dohodu se zemědělci a kontroly kolem polí děláme už od půlky června. Hlavně vpodvečer, kdy je ještě vidět a k ránu. Nejčastěji jsou lidé na polích o volných dnech. Naposled jsme nachytali ženu, která si šla pro mrkev,“ uvedl velitel městských strážníků Jan Sladký.

Na co se zloději „specializují“? „Berou všechno. Soukromník má vedle nás hrachové lusky a je na tom také špatně,“ říká předseda akciovky Jihočeská zeleninaVáclav Lád.

„Do polí jezdím nepravidelně a mám s drzostí zlodějů špatné zkušenosti,“ dodává. Škoda nebývá jen na odnesené úrodě. „Zloději si zajedou vozem až do prostředka pole a další škodu nadělají kola auta na porostu,“ konstatoval.

Co hrozí zlodějům? Způsobí–li škodu do 5000 Kč, jde o přestupek, který následně řeší komise pro projednávání přestupků na obcích s rozšířenou působností. Nad5000 Kč se už jedná o trestný čin.

To samé i v případě, že jde o osobu, která byla v posledních třech létech za krádeže odsouzená, i když si odnese jen pár kilo brambor.