„Zloděj nejdříve vnikl na dvůr jednoho z rekreačního domů a ze stodoly sebral bourací kladivo v plastovém kufru a láhev vína. Na dvůr se dostal po žebříku, který si s sebou přinesl a pomocí něhož přelezl dva a půl metru vysokou zeď,“ uvedla tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Druhý rekreační dům navštívil zloděj o den později. Za pomoci přineseného žebříku tentokrát přelezl vrata a prohledal dílnu, ze které sebral kompresor a železný svěrák. Odcizené věci měl následně prodat a peníze si nechat pro svoji potřebu.

„Policisté muže dopadli a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a porušování domovní svobody. Podezřelým je 34letý muž ze Strakonic, který byl již v minulosti za majetkovou trestnou činnost soudem potrestaný,“ dodala Jaromíra Nováková.

Policisté kontrolují chaty a chalupy

Rekreační objekty lákají v zimě nejen zloděje, ale i lidi bez domova, kteří využívají opuštěné chaty a chalupy jako úkryt před chladným počasím, případně zde hledají něco k snědku, alkohol, ale i věci jako je elektronika, jízdní kolo, nářadí, které mohou dále zpeněžit.

Zda se do chat nikdo nevloupal, kontrolují průběžně policisté a jejich čtyřnozí kolegové. Na jednu takovou obhlídku se ve čtvrtek 18. ledna vydal i policejní psovod a jeho pes Bront. „Kontroly chat a chalup jsou jednou z činností, které se policisté v zimním období věnují. Kontrolují opuštěné chatové oblasti, kde se zaměřují na zabezpečení letních příbytků, ale také přilehlých garáží, sklepů, kolen a jiných objektů,“ vysvětlila Jaromíra Nováková.

Ilustrační foto.
Policisté hledají muže na fotografiích. Neznáte je?

Policisté na Strakonicku během zimy postupně zkontrolují desítky rekreačních objektů. Nejvíce se prý ale na tuto práci vždy těší čtyřnozí strážci zákona. Během chvíle a s velkým nadšením prohledají všechny kouty a rozhodně se před nimi nikdo neschová. Někdy odhalí a překvapí samotné majitele, kteří přijeli svůj objekt zkontrolovat. „V takovém případě policista zjistí totožnost osob, zda se náhodou nejedná o nezvanou návštěvu a pokud při kontrole policista odhalí vloupání, například rozbité okno, okenici, dveře, zkontaktuje majitele a prověří, zda se objekt nestal terčem pachatele,“ upřesnila Jaromíra Nováková.