Olga Maternová z Prahy si svůj život bez psů – nyní má dva rasy shih-tzu – už neumí představit. „Jsou to moji miláčkové, mám je moc ráda,“ řekla v sobotu 4. července na výstavě psů v Zahorčicích na Strakonicku. A přitom vlastně za její lásku k psům mohou děti. Tedy její vlastní syn. „Přinesl si jednou jako kluk domu štěně ovčáka. Jenže za čas začal koukat po holkách a na pejska už najednou neměl čas,“ vzpomíná. Rozhodla se psa si nechat a dokončit jeho výcvik.

Před sedmi lety se ale zamilovala do psů rasy shih-tzu. „Je to velmi společenské plemeno pocházející z Tibetu, kde ho chovali mniši. Do České republiky se dostalo teprve až v roce 1970,“ pokračovala.

Jedno štěně s papíry přijde v Česku přibližně na 17 tisíc korun.

Péče o oba psy – 2,7 a 7 let steré fenku a psa – není podle ní nijak náročná. „Jedenkrát denně je češu, musíte je koupat, sušit a prostě o ně pečovat. Žrádlo pro ně přijde měsíčně tak na 1500 až 2000 korun, ale klidně jim přilepším i kouskem kuřete,“ dodala.

Větší peníze ovšem stojí kosmetická péče. „Musí mít speciální šampony a kondicionery. To přijde na tisíce za sezonu,“ prozradila.

V Zahorčicíh se jí moc líbilo. Ale hlavní důvod, proč přijela, byl i charitativní. „Část peněz jde na podporu psího útulku ve Strakonicích. To je super věc,“ zdůraznila.

Do budoucna má velké plány. Zvažuje chovnou stanici pro psy rasy shih-tzu.