Teplá a suchá zima šetřila nejen řidiče, ale i silničáře. Slovo úspora je však podle ředitele strakonické správy a údržby silnic (SÚS) Jana Vykouka relativní pojem. „Uspořili jsme na zimě v přímých nákladech, tedy na posypové soli, inertním posypu a naftě. Platy řidičů, placení pohotovostí, držení dispečerské služby, odpisy techniky a další jsou standardně nastavené," podotkl. Z plánovaných 21 milionů padlo na zimní údržbu přibližně devět a půl.

O úsporách podle něj může hovořit Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje, pro které SÚS na některých úsecích silnic prvních tříd zimní údržbu provádí. Podle Josefa Pešla z ŘSD je úspora znát. „Nemáme údaje kompletní, protože období končí 31. března, už teď jsme ale zhruba na třetině standardních výdajů, které se většinou pohybují někde kolem sto tisíc," uvedl.

Protože neměli silničáři se sněhem moc práce, věnovali se podle Jana Vykouka jiným činnostem. „Během ledna a února pracovali zaměstnanci SÚS Strakonice na silničním tělesu a odvodnění , kde bylo proinvestováno 750 tisíc korun a na údržbě stromů a prořezávkách. Náklady na tuto činnost byly 3,1 milonu korun," dodal.

Peníze, které má správa silnic díky teplé a suché zimě 
k dobru, použije na opravy některých silnic. ⋌Strana

UšetřenoPosypová sůl - úspora celkem 6,5 milionu, z 3,1 milonu korun na silnicích II. a III. tříd.
Inertní směs - úspora 1,5 milionu korun na silnicích II. a III. tříd.

Oprav se dočkají silnice do Paračova i Škrobočova

Peníze, které plánovala Správa a údržba silnic – Závod Strakonice proinvestovat na zimní údržbu a které si zima nakonec nevzala, nepřijdou podle ředitele závodu Jana Vykouka nazmar. „Úsporu ze silnic II. a III. tříd máme v plánu použít na celoplošné opravy silnic v úseku Cehnice – Paračov a Škrobočov – Hodějov," zmínil se. Opravy si vyžádají přibližně pět milionů korun. Na opravy silnic je pro strakonický závod na letošní rok v plánu 10,5 milionu korun.

Opravu silnice do Paračova ocení nejen místní, ale i Martina Veselá ze Strakonic, která tudy často projíždí. „Z Cehnic je kus silnice nové. Pak ale přijde úsek, kde je to spíše tankodrom než silince. Často jsem volila zadní cestu ze Strakonic směrem na Kapsovu Lhotu. Tam je silnice dobrá," podotkla.

Tyto úseky ale nejsou jediné, které má SÚS Strakonice v plánu. Dále se připravují velké akce pro letošní a příští rok označené jako P6, P7, P8 a P9 částečně hrazené z finančních prostředků ROP a s tím i opravy některých částí úseků silnic a jejich zařízení (propustky, opěrné zdi apod.) souvisejících s tímto programem modernizace silnic.

close Grafika zoom_in