Jako studená sprcha pro ně mohou být slova ředitele českobudějovického závodu Povodí Vltavy Zdeňka Zídka. „Na konci roku jsme převzali majetek od Zemědělské hospodářské správy. Jsou to tisíce kilometrů drobných toků na jihu Čech. Existuje pro ně mnoho návrhů na protipovodňová opatření. Ale vypadá to, že jsou převážné technicky či legislativně špatné. Jsme však na začátku, teprve jsme se tím vším začali probírat,“ vysvětlil. Mluvit o realizaci některého z těchto opatření je tedy předčasné. Například Budyně a Bílsko vkládaly naděje do vybudování poldru, který by při záplavách zachycoval vodu. To potvrdil starosta Bílska Jiří Kulík. „Stále se o jeho stavbě snažíme jednat,“ naznačil. Sousední Budyně má podle slov starosty Jaroslava Valenty návrhy celkem na čtyři poldry, „Jsme obec, kam se voda stéká z několika stran,“ zdůraznil.
Oba starostové ale stále věří, že ke stavbě dojde.
V neděli 5. dubna 2009 ve večerních hodinách se po průtrži mračen prohnala voda s bahnem z polí přes sedm obcí na Vodňansku.
Blesková povodeň: Všude nánosy bahna a spoušť
Překvapení, údiv i strach. To dodnes cítí čtyřiasedmdesátiletý Bohumil Slavík z Bílska, když si vzpomene na bleskovou povodeň z dubna 2009. „Byl to hrozný pohled. Voda s bahnem z okolních svahů se valila přes silnici a nesla s sebou všechno, co jí přišlo do cesty. S obavami jsme čekali, co bude dál,“ připomněl si chvíle plné strachu.
Právě v Bílsku tehdy byla situace na první pohled skutečně nejhorší. Po celé vesnici byla spoušť. Největší ránu dostala náves a domy kolem obecního rybníka.
Ve Sviněticích byl z návsi během okamžiku velký rybník. Voda se dostala do 15 domů. Lidé nestačili zachránit téměř nic.
Do Budyně se hrnula voda z 2,5 tisíce hektarů okolních polí a luk a ze tří potoků, které se stékají v nejnižším místě ve vsi. Stihli jen tak tak vyvézt auta na kopec. Vzápětí byla všude voda.
V Pivkovicích se na náves valila voda z polní cesty vedoucí do Bílska. Zanesla studny, zaplavila náves, zahrady. Víceúčelové hřiště bylo celé pod vodou.
Dále přívalová vlna zasáhla Měkynec, Krajníčko a Útěšov. I tam toho lidé ze zasažených domů většinou nestačili moc zachránit.
Jeden z problémů vzniklých při záplavách přetrvává dodnes. Jsou to znečištěné studny. To si myslí Václav Kůs, místostarosta Bavorova, kam patří povodněmi zasažené Svinětice. „Dát do pořádku dům nakonec není takový problém, ale vyčistit studny, to je na dlouho,“ dodal.
Bleskové povodně v roce 2009 nepostihly jen Vodňansko, ale i další části jižních Čech. Celkově to bylo 115 obcí, z toho 571 domů či 223 bytových jednotek. Záchranné sbory tehdy musely preventivně evakuovat více než tisíc lidí.