Památník, připomínající existenci židovské komunity ve Strakonicích, sice nedaleko obchodního střediska Labuť již umístěný je, na slavnostní odhalení však teprve čeká. Okolí totiž ještě nevypadá tak, jak by mělo.

„Kolem pomníku je ještě odkrytá zemina, pro kultivované vyznění památníku je potřeba ozelenění okolních ploch,“ řekl autor židovského pomníku architekt David Andrlík. Podle jeho slov je slavnostní odhalení naplánováno až na říjen.

Pomník má tvar Davidovy hvězdy, jejíž obrys tvoří leštěné kamenné kvádry. „Vnitřní plocha je z ochozené staré dlažby. Ta symbolizuje historickou spojitost Židů s naším městem,“ upřesnil podobu pomníku městský architekt.

Toho, že dílko již na svém místě je, si místní už všimli. „Minulý víkend jsme procházeli kolem řeky se psem a viděli jsme nějakou postarší paní, která se nahoře na břehu pravděpodobně modlila,“ řekla Vlasta Hodoušková ze Strakonic. „Potom jsme se šli na místo podívat a až tam jsme si všimli, že v zemi se nachází nakloněná deska židovského pomníku. Mně osobně připadá jeho řešení celkem decentní a povedené,“ dodala.

„Chtěl jsem, aby pomník nepůsobil depresivně a vypovídal o tom, že Židovská komunita ke Strakonicím patřila a patří. Zároveň má připomínat i synagogu, která v těch místech stála v letech 1860 až 1976,“ uvedl ještě architekt David Andrlík. Realizace celého projektu přišla město na zhruba 188 000 korun.