O možnosti investování do akcií společnosti ČEZ, a.s., u které byla i fotografie současného prezidenta, se žena dozvěděla z Facebooku. Zřejmě se jí nabídka zdála důvěryhodná, a tak potvrdila přiložený odkaz. Následně jí zavolala na telefon žena s nabídkou zaslání investiční smlouvy s uvedenou společností a číslem bankovního účtu pro investici s částkou 5 500 korun. Nabídla jí rozhovor s investičním poradcem, který přijala.

Podvodníci jsou přesvědčiví…
Naletět podvodníkům z online světa může každý. Sofistikovanost a kvalita útoků neustále stoupá. Podvodníci používají promyšlené přesvědčovací taktiky. Jejich hovory trvají hodiny, přesvědčují své oběti o výhodných investicích, poukazují na pravdivé údaje na internetu, zobrazují platformy s aktuálním kurzem pro investování, vedou hovory o současné situaci, umožňují zkušební výběr peněz, mluví o vysokém zisku, o výhodě okamžité investice, snaží se navázat přátelský kontakt a tak bychom mohli pokračovat.

Podvodník, takzvaný investiční poradce, použil všechny přesvědčovací taktiky, kterými si svoji oběť získal na svoji stranu. „Zmanipulovaná paní si s vidinou zisku v dalších investicích nechala podvodníka pomocí nainstalování aplikace AnyDesk připojit ke svému počítači a zřídila si účet na serveru binance.com. Tak jako mnoho ostatních mu sdělila údaje ke své platební kartě,“ uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková s tím, že výsledkem bylo převedení necelých 400 tisíc korun z jejího bankovního účtu.

Policie. Ilustrační foto.
Chvíle hrůzy zažili rodiče V Ráji, napadl je syn a podpálil byt. Skončil v cele

Strakoničtí policisté přijali za jediný den hned dva investiční podvody, při kterých poškození přišli o sta tisíce korun. „Pozor na nabídky možnosti investování do akcií známých prosperujících společností uveřejňovaných na sociálních sítích. Jedná se o podvodné reklamy, na které již mnoho lidí naletělo a nechalo se podvodníky zmanipulovat. Reklama skutečná od podvodné se mnohdy těžko rozpozná. Proto nevěřte rychlému zbohatnutí a stůjte nohama na zemi,“ varuje tisková mluvčí police Jaromíra Nováková.