K zemědělcům ze Strakonicka se připojili i farmáři z Písecka a po cestě na Strážný se přidají další z Prachaticka. „Protestujeme za zachování českého zemědělství. Není nás sice tolik jako před měsícem, to proto, že už začaly jarní práce na polích, ale máme podporu i těch, kteří tady s námi aktuálně nejsou,“ uvedla Lenka Hryzbilová ze Zemědělského svazu ČR ve Strakonicích. Nakonec z Přešťovic vyjíždělo jedenáct traktorů.

Jihočeští zemědělci vyjeli na Strážný. Ohlásili blokování hranic

Krátce před 9. hodinou vyrazili také zemědělci z Prachatic směrem k hraničnímu přechodu Strážný. Zdržel je sice semafor na stavbě stoupacích pruhu na Libínské Sedlo, ale to jim nevadilo. Volarech se k Prachatickým připojili jejich další kolegové. Došlo i na zablokování hraničního přechodu, který už byl krátce před polednem opět průjezdný.

Jako první stáli na přešťovickém letišti se svými stroji John Deere mladí zemědělci z Čížové a Záhoří. „Zemědělství nás baví od dětství a nechceme o tuto práci přijít. Vadí nám podmínky, které teď panují. Problém vidíme nejen v dovozu z jiných zemí, je tu Green Dea, drahé jsou pohonné hmoty, elektřina… Pro české zemědělství je teď těžká doba. Právě proto jsme přišli protest podpořit,“ říkají mladíci. Na protestní jízdu na Strážný vyrazili už před měsícem a nechyběli ani v Praze. Na jihu Čech je podle nich od lidí cítit podpora, ale v Praze prý to tak jednoznačné nebylo, potkali tu víc lidí, kteří s protesty zemědělců nesouhlasili. „Ale to je podle nás i tím, že lidé tady na jihu Čech mají k zemědělství rozhodně blíž, než v Praze,“ shodují se mladí zemědělci.

Zemědělci vyrazili ke svému cíli v 8 hodin. Přes Strakonice a Nebřehovice, kudy museli objet rekonstrukci Volyňské ulice ve Strakonicích, se vydali na Volyni a dál na Strážný. Poklidně a bez doprovodu policie. „Policejní doprovod zemědělcům neděláme. Ani výjimku kvůli průjezdu Volyňkou ulicí nedostali, jedou po stanovených objížďkách. Policie pouze monitoruje plynulost dopravy,“ uvedla tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.