Protestní akce zemědělců chystá agrární komora na několika místech v jižních Čechách ve čtvrtek 22. února 2024 mezi 10. a 12. hodinou dopolední. Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné se na silnice vydá dohromady na tři sta kusů zemědělské techniky. Zhruba 50 v každém okrese.

Kolony se vydají mimo jiné k hraničním přechodům Strážný nebo Dolní Dvořiště, k nájezdu na dálnici D3 na Jindřichohradecku nebo projedou Táborem a okolím. V Českých Budějovicích je sraz u Výstaviště České Budějovice. „Protest zemědělců okresu České Budějovice se bude konat na parkovací ploše před hlavní branou českobudějovického výstaviště, kam se před 10. hodinou sjede asi 50 traktorů a dalších zemědělských strojů,“ zmínila Hana Šťastná.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Grafiku zvětšíte kliknutím.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

Hana Šťastná zdůraznila, že zemědělci chtějí o svých akcích informovat předem, aby se obyvatelé kraje případně vyhnuli cestování ve stejném čase a na stejném místě.

K pondělnímu protestu zemědělců v Praze se připojili i zemědělci z jihu Čech
Jihočeští zemědělci se přidali k protestu. S traktory dorazili do Prahy

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná. Lokální akce se budou konat ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.

V prohlášení agrární komory je mimo jiné řečeno, že cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz „UŽ S NÁMI TAKHLE NEOREJTE!“ směrem k Bruselu. „Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ říká Hana Šťastná a dodává, že půjde o „agrotechnické“ volání o pochopení a pomoc i v zájmu (jiho)českých obyvatel.

První čáp na jihu Čech. Ornitologové potvrdili pozorování na Budějovicku
První čáp na jihu Čech. Ornitologové potvrdili pozorování na Budějovicku

(Jiho)české zemědělce trápí zejména nízké výkupní ceny způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s neúnosnými environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé upozornily již protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku. „Také v České republice mezi hospodáři na zemědělské půdě a chovateli hospodářských zvířat roste napětí a nespokojenost. Někteří pomalu rezignují a rozprodávají podniky nezemědělským investorům, ostatní se začínají radikalizovat. Donutil je k tomu souběh vysokých výrobních nákladů, propad výkupních cen, bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, stále přísnější zákonné požadavky, rostoucí počet kontrol, nárůst byrokracie, snižování dotací, rostoucí daňová zátěž, predátorské chování tržních řetězců,“ vypočítává důvody protestu Hana Šťastná.

Pondělní protest v Praze nechtěla ředitelka jihočeské agrární komory komentovat, ale řekla, že členové komory se v případě zájmu mohli v pondělí k protestům přidat. „My organizujeme protest ve čtvrtek,“ uvedla k oficiální akci agrární komory Hana Šťastná.

Trasy jízd zemědělské techniky v jižních Čechách ve čtvrtek 22. února 2024 v čase od 10 do 12 hodin:

Okres České Budějovice

Zemědělská technika (převážně traktory) se bude ze všech směrů (po E55 – ul. Dlouhá louka – i po Husově třídě) sjíždět před 10. hodinou na parkovací prostranství před hlavní bránou českobudějovického výstaviště. Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Prachatice

Dvě nájezdové trasy na hraniční přechod Strážný :

Skupina 1: Strakonice - Volyně - Vimperk - Kubova Huť - Horní Vltavice – Strážný po silnici I/4;

Skupina 2: Prachatice - Libínské Sedlo - Volary - Lenora – Strážný po silnici I/29;

Na přechodu Strážný vozidla zastaví, sešikují se, budou houkat s technikou v jeden čas a při otáčení techniky zpět na chvilku zablokují průjezd. Zpět pojedou společně s tím, že v průběhu trasy se budou oddělovat jedni směr Lenora, Volary, Prachatice a druzí pojedou na trase Horní Vltavice - Kubova Huť - Vimperk, kde se oddělí Strakonice a ti pojedou na Volyni a do Strakonic. Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky:50

Okres Strakonice

Skupina 1: Přešťovice letiště – Strakonice – Volyně – Čkyně - Vimperk – Horní Vltavice - Strážný. Jedná se o silnici I. třídy č. 4.

Skupina 2: Vodňany – Prachatice – Volary silnice č. 141; Těšovice silnice č. 145; Prachatice silnice č. 143; Volary – Lenora silnice č. 39; Lenora – Strážný silnice č. 4

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40

Okres Písek

Skupina 1: Písek – Čížová – Nová hospoda – Drhovle – okres Strakonice;

Skupina 2: Záhoří – Bernartice – Milevsko – okres Tábor;

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40

Okres Jindřichův Hradec

Skupina 1: silnice č. 23 z J.Hradce na nájezd Dálnice D3, sjezd na 100 km;

Skupina 2: silnice č. 151 z J.Hradce do Dačic;

Skupina 3: silnice č. 34 z J. Hradce do Třeboně;

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Tábor

Začátek v Chotovinách, přes dálnici na silnici č. 603 směr Košín, v Košíně odbočit na Stoklasnou Lhotu, příjezd do Tábora po silnici č. 123, Zavadilskou přes kruhový objezd na silnici Chýnovská, po ní doprava na silnici č. 3 směr Planá n. L. a přes kruhové objezdy na výjezd z Tábora, přes Sezimovo Ústí stále po silnici č. 3 až na kruhový objezd na začátku Plané n. L., kde se účastníci rozjedou do svých destinací.

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Český Krumlov

Kaplice-nádraží bude místem, kde se v 10 hodin (od Zubčic) sjedou účastníci protestní kolony, která se vypraví po E55 směrem k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště a zpět.

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40