Před pěti lety začala vznikat nová podoba Velkého náměstí. Tehdy ještě na papíře.

Projekt rekonstrukce Velkého náměstí ve Strakonicích vychází ze studie, kterou poprvé představil architekt Josef Kiszka z Havířova v roce 2008 na jarním setkání občanů.

Radnice hodlala zadat projekt úvodní etapy rekonstrukce centra. Projekt měl být hotový v lednu 2009. Už tehdy se mluvilo o horizontu tří let. Tato část plánů radnici vyšla, jejich pokračování ale stále zůstává v nedohlednu.

Starosta Pavel Vondrys připustil, že na pokračování od centrální křižovatky po ulici Bavorova dosud nemají stavební povolení. „Územní a stavební řízení stále pokračuje. Vše prodlužuje řešení námitek," uvedl.

Za nimi stojí místní podnikatel a majitel objektu v dotčené části náměstí Rudolf Oberfalcer. Ten kritizuje návrhy od samého začátku, tedy pět let. Vadí mu například omezený vjezd k jeho domu. „Na mém postoji se nic nezměnilo," dodal. V nějakou dohodu s radnicí nevěří.

Proměna náměstí je hotová do půlky. Předěl mezi novou a starou částí je dočasná zeď u okružní křižovatky. Jednou ze změn má být například schodiště místo rampy téměř v celé délce. Předpoklad nákladů je 88,7 milionu korun.

Zmizelo kus rampy a zrodil se kruhový objezd

Slavnostní otevření zrekonstruované části Velkého náměstí se uskutečnilo 31. října 2011. Během necelých dvou let od března 2010 do listopadu 2011 prošla proměnou plocha o velikosti 16 288 metrů čtverečních. Generálním dodavatelem stavby o celkových nákladech 82 milionů korun byla firma Eurovia CZ, a. s. Město na první etapu revitalizace Velkého náměstí a navazujících prostor získalo dotaci více než 43 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Názory:
Yvetta Hrabáková, majitelka obchodu na Velkém náměstí: „Už jsem rezignovala, nic se nezmění. Potřeby lidí radnici nezajímají. Kvituji alespoň to, že tam jezdí městská doprava. Ale pokud jde o parkování, je stále nefunkční. Taky mě mrzí, že se na náměstí nic neděje, že je mimo akcí, které se konají. Například farmářské trhy by tam podle mě historicky patřily."
Hana Řezáčová, obyvatelka Strakonic: „Myslím, že v nás strakonický komplex náměstí nenáměstí zůstal i po přestavbě. A navíc podle mě z toho prostoru šlo vytěžit víc."

Na okraj: Východ a západ
Východní a západní Berlín, i takové přirovnání jsem slyšela ohledně strakonického Velkého náměstí. Hotové je směrem od Hvězdy ke středové křižovatce. Dál k ulici Bavorova nic. Ať jsou názory kohokoliv na budoucí vzhled zbytku náměstí jakékoliv, nikdo určitě neřekne, že by proměna neměla pokračovat, otázkou je ovšem jak. A to by bylo na jinou a asi velmi dlouhou debatu. Na zrekonstruovanou část náměstí už se snesla chvála, ale i dost kritiky. Ani já si nemyslím, že je bez kazu. Třeba na některých místech značně znečištěná dlažba, ta mě docela štve. Jako celek se mi ale náměstí líbí. Pohled na stromořadí i auta, která parkující po obou stranách přece jen netvoří takovou hmotu, je pro mě o něco lepší než dřív.

Co si myslíte vy? Dali jste Velkému náměstí šanci? Nebo
je to pro vás už ztracená věc? Pište na adresu jana.stroblova@denik.cz