Letos v lednu došlo k novelizaci zákona o zbraních a střelivu, díky které mohou lidé již popáté předat policii zbraně a střelivo podléhající registraci. Jak upřesnil jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura, jde o zbraně, ke kterým nevlastní potřebné doklady. „Tímto způsobem je mohou legalizovat, tedy dodělat si zbrojní průkaz, nebo je svěřit státu. My se potom postaráme o jejich zničení, znehodnocení, či je použijeme na doplnění sbírek,“ popsal.

Policie nezjišťuje, kde odevzdávající zbraň koupil, nebo jak k ní přišel. Po nezbytném zápisu ale putuje na odbor kriminalistické techniky a expertíz. „Tam se potom zkoumá, zda nebyl touto konkrétní zbraní spáchán trestný čin, či zda není v policejní evidenci z dřívější doby,“ vysvětlil Milan Bajcura.

Pozor na některé plynovky

V zákoně je definována i plynová zbraň. „Patří do tzv. podskupin, jedná se také o expanzní zbraň, protože má pepřové nebo jiné plynové náboje, které jsou nervově-paralytické. I vyjmenované plynovky jsou registrovány a majitel k nim musí mít doklady,“ zmínil s tím, že dříve ke koupi stačil jenom občanský průkaz a věk nad 18 let.

Nález oznámit a nepřevážet

Pokud občané naleznou zbraň nebo jakékoliv střelivo či historickou munici, tak je nejlepší tento nález oznámit cestou tísňové linky 158. „My si nález vyzvedneme a zajistíme přímo na místě. Lidé často neváhají a s nebezpečným materiálem zbytečně manipulují. Například v březnu na Táborsku muž převážel téměř čtyřicet kilometrů plně funkční tankovou střelu ráže 100 milimetrů a náložku TNT, a tím se vystavoval zbytečně riziku detonace,“ upozornil Bajcura s tím, že pokud lidé objeví více zbraní nebo střelivo jako pěchotní munici, tj. granáty a miny, mají pouze zabránit přístupu dalších osob a vyčkat příjezdu pyrotechnické služby.

Jihočeský kraj je podle jeho slov proslulý nálezy staré válečné munice kvůli vlnám sovětských, maďarských a německých vojsk, které přes jižní Čechy utíkaly a střeliva se tu cestou zbavovaly. Nejvíce historických nálezů policie eviduje na Českokrumlovsko a Českobudějovicku. „Lidé objevují zbraně i střelivo při těžbě v lese, čištění řek, tůní a rybníků a podobně,“ upřesnil Bajcura.

V kraji dlouhodobě policisté evidují nárůst počtu vlastněných zbraní. Dříve šlo především o myslivecké zbraně jako jsou brokovnice a kulovnice. „Nyní má hodně lidí také pistole, někteří do nich investují a pořizují si sběratelské kousky. Jejich hodnota totiž neklesá, ale roste,“ naznačil policejní mluvčí.

Registrované zbraně
v Jihočeském kraji
na zbrojní průkaz či licenci:

Rok 1998 – 50 533 ks
Rok 2001 – 56 014 ks
Rok 2015 – 73 560 ks
Rok 2019 – 81 955 ks

Nezajímavějším odevzdaným kouskem je americký samopal z roku 1942. „Takových kusů v České republice mnoho nezůstalo. Je vyrobený známou automobilovou firmou General Motors,“ dodal Milan Bajcura.

V Českých Budějovicích šlo například o nález kulometného pásu, nebo cvičné munice složené ze 6 kusů výbušek a 25 kusů kouřových vložek. Dosti bohatou sbírku převzali policisté z rukou veřejnosti také na Jindřichohradecku, kde se jednalo o náboje po zesnulém myslivci v Třeboni nebo 107 kusů pěchotní munice do krátkých i dlouhých zbraní v Nové Bystřici.

V únoru si zřejmě někdo zbraňovou amnestii vyložil po svém a položil policistům před oddělení v Českých Budějovicích celou sadu nábojů a TNT. „Na místo přijela pyrotechnická služba, naštěstí u balíčku nebyla rozbuška,“ přiblížil. Takto si však nelze amnestii vykládat, je třeba dobrovolné předání. „Policie vystaví potvrzení a následně oznamovatel obdrží výzvu od odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál k podání informace, zda se rozhodli zbraň zlegalizovat, nebo ji předává do vlastnictví státu,“ uzavřel Milan Bajcura.

Nelegální držení zbraně po 31. červenci je považováno za trestný čin nedovolené ozbrojování.