„Nejde o žádný zázrak nebo výjimku. Prostě jen zima ukázala, že stále ještě existuje,“ říká vedoucí Hydrometeorologické stanice v Kocelovicích u Blatné Zdeněk Vondra.

Můžete zhodnotit pátek 1. a sobotu 2. prosince? Co nám to příroda připravila za chvilky?

V pátek jsme naměřili 15 centimetrů nového sněhu, což je druhý největší úhrn prosincového sněžení během 24 hodin. V sobotu pak připadlo dalších sedm centimetrů. Nejvíce sněhu bylo v neděli ráno, a to celkem 24 centimetrů. Jde o třetí největší výšku sněhu během prosince. V neděli 1. prosince 1985 bylo 25 centimetrů a v čtvrtek 2. prosince 2010 dokonce 27 centimetrů. Z těchto čísel je vidět, že za téměř 50 let, co stanice existuje, byla letos třetí největší prosincová úroda sněhu.

Spálenec.
Výška sněhu i mráz lámou rekordy. Nejvíce spadlo v Husinci, mrzne ve Volarech

Máte skvělé záznamy. Takže určitě víte, kdy leželo nejvíce sněhu?

To bylo v úterý 15. března 1988, kdy jsme naměřili 38 centimetrů. Pěkná nadílka.

Jsou i prosince bez sněhu?

Jistě. Například v roce 2019 byl jen slabý poprašek a v roce 2015 dokonce ani vločka.

I když nejde tak úplně o sníh, přece jen hodně lidí pamatuje poslední den roku 1978 a Nový rok 1979. Co se tehdy stalo?

Přes noc spadly teploty o 30 stupňů Celsia. Na Silvestra zapršelo a během noci vše zmrzlo. Ženy šly na plesy jen v šatech, muži v oblecích. Pak se nemohli dostat domů. Doslova zamrzla celá republika a nastaly památné uhelné prázdniny. Do toho napadlo asi 15 centimetrů sněhu. Na to asi dlouho nikdo nezapomene.

Podle odhadů meteorologů vydrží sníh do neděle 10. prosince, i když ho bude vzhledem k měnícím se teplotám ubývat. V příštím týdnu pak má dojít k oblevě.