Konal se zde závod Českého poháru v parašutismu (jednotlivců a družstev) pod názvem Strakonický bazén, který patří do seriálu celkem sedmi závodů. U Otavy se koná už téměř tři desítky let.

Závodníci se od 9 hodin snášeli nad areál venkovního plaveckého stadionu na Křemelce, kde museli přistát co nejpřesněji na cíl – molitanové doskočiště, kde střed má dva centimetry. „Je to asi nejtěžší soutěž v přistání v České republice, a to kvůli tomu, jaký je tady terén. Není to jako na letišti, kde je velká plocha a nejsou tam stromy, bazén a další překážky,“ přiblížil za organizátory Petr Chládek.

Parašutisté se třeba musejí vypořádat i se změnou teplot. „Nad vodní hladinou je studený vzduch a padá dolů, naproti tomu nad plechovou střechou stoupá. Je to tady opravdu složité,“ zdůraznil Chládek s tím, že se účastní opravdu špičkoví závodníci.

První seskok kolem 10. hodiny vyšel skvěle strakonickému závodníkovi Jakubovi Ratajovi. Hned to byl v jeho podání čistý střed. „Docela se mi to podařilo, uvidíme, jak to bude pokračovat dál,“ řekl po seskoku. A potvrdil slova Petra Chládka o náročnosti závodu. „Je to jeden z nejtěžších závodů, co znám. Jsou tady domy, stromy, kameny, je to dost obtížné a nebezpečné. Seskok je potřeba dobře promyslet a skočit správně,“ vylíčil.

Letos dorazilo celkem 21 závodníků, z toho byly dva týmy z Polska a jeden závodník z Ukrajiny. „Soutěží se v kategoriích mužů a juniorů. Ženy nepřijely, připravují se na mistrovství Evropy, které je už za tři týdny,“ upřesnil Petr Chládek.

Tříčlenné týmy vyskakovaly z výšky jednoho kilometru a dopadaly na molitanové doskočiště, kde střed má dva centimetry. Přesnost se měří elektronicky do 16 centimetrů a pak dále do jednoho metru ručně metrem. Závodníci absolvují šest seskoků na plavecký areál, semifinále a finále se večer koná na letišti V Lipkách.