Když na začátku týdne začalo pršet a v následujících dnech vysvitlo přece jen sluníčko, začali se vyznavači houbaření radovat, že snad konečně porostou.

Zeptali jsme se proto zkušeného strakonického houbaře Jana Malířského, jaká je skutečnost. „Zatím nic moc. Je sice mokro, ale taky je docela zima. Teprve o víkendu to půjdu obhlédnout," zmínil se.

Podle Miroslava Komr-sky, který houbaří také nedaleko Strakonic, rostou lišky. „Nějaké už jsem přinesl, ale jinak nic," dodal.

Věra Zounová ze Strakonic se vypravila na houby až do okolí Lenory. „My jsme kromě lišek našli i masáky a dva kováře. Ale chodila jsem se známými vyloženě jen po jejich osvědčených místech," naznačila.

Podle houbařských encyklopedií jsou pro houby optimální podmínky, když se teploty pohybují kolem 25 °C, a jsou doprovázeny dešťovými srážkami. V tomto případě by měl člověk vyrazit na houby po vydatných deštích až tak za 14 dnů. Jestliže bylo předtím delší dobu sucho, tak houby začnou můžou začít rašit i o dva týdny později. Dlouhodobě to pak vypadá tak, že největší škála různých druhů hub narůstá až v srpnu.

A jak je to u vás?Už jste měli štěstí a z lesa přinesli nějaký ten houbařský úlovek? Nebo čekáte, až porostou na těch vašich místech?
Pište své postřehy na e-mail jana.stroblova@denik.cz.
Budeme rádi i za fotografie z vašich výprav do lesa na houby.