Více než dvacet let parkovali poklidně na silnici u svých domů. Nově umístěná dopravní značka zakazující stání v ulici Ptákovická v okrajové části Strakonic zvedla vlnu nevole. „Je to hloupost. Nemůžeme stát před svým domem ani po jedné straně ulice. Abychom měli kde zaparkovat, museli jsme vykopat stromy před domem a zřídit místo toho parkovací místo. Už jsme podepisovali 
i petici. Celá situace je příklad toho, jak pár sobců dokáže zkomplikovat život celé ulici," říká místní obyvatelka Lenka Halounová.

Naráží tak na fakt, že se 
o značku zasadilo několik sousedů. Podle jiných obyvatel ulice dokonce i ti, kteří tu nebydlí. „Patří jim tu sice pozemek, ale nestojí na něm dům a užívají ho rodinní příslušníci jako zahradu," zlobí se muž (47), který si nepřál být jmenován, redakce jméno ale zná.
Vedoucí strakonického odboru dopravy Václav Býček se Strakonickému deníku 
k situaci vyjádřil. „V ulici se podle zákona nesmělo stát už před tím. K tomu nebyla třeba cedule. Po zaparkování totiž na silnici nezbývalo potřebných šest metrů. Policie to však tolerovala," podotkl.
Současně potvrdil i to, že ceduli do ulice umístili na podnět lidí zde žijících. „Pouze jsme tím upřesnili to, co je stanoveno zákonem," doplnil. Ti, co s řešením nesouhlasí, na město také doručili stížnost a žádají po odboru dopravy schůdné řešení. „Situací se budeme zabývat," přislíbil. Řešení chce najít během prázdnin. 

Zákon 361/2000 Sb. říká:„Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro oba směry jízdy."

Spor o parkování musí vyřešit odbor dopravy

Jak vyřešit spor obyvatel Předních Ptákovic, konkrétně ulice Ptákovická, o zákaz stání, tím si bude přes prázdniny lámat hlavu strakonický odbor dopravy. „Několik možných řešení bychom měli. Od jednosměrné ulice až po zbudování podélných stání," podotkl vedoucí odboru dopravy Václav Býček.

S jednosměrnou ulicí by souhlasili i námi oslovení lidé, například Daniel Kališ. „Do původního stavu se ulice už těžko vrátí, takže jsem pro jednosměrnou ulici," řekl včera Strakonickému deníku.

Někteří obyvatelé oblasti si přejí, aby jednosměrnou ulici stanovil odbor dopravy z kopce dolů, tedy od křižovatky s ulicí Strojařů směrem k ulici Šumavská. Odůvodňují to sjízdností silnice v zimě. Ti, co bydlí v horní části ulice, mají na sněhu problém dostat se nahoru a domů často musejí pěšky. Druzí zase chtějí jednosměrnou ulici v opačném směru, protože v zimě silnice klouže a je těžké se dostat z kopce dolů.
Podle Václava Býčka je třetí skupina lidí, kteří s jednosměrnou ulicí nesouhlasí vůbec. „Není nad vřelé sousedské vztahy," dodal zkroušeně. Podle něj by situaci pomohla vyřešit dohoda sousedů. Té ale podle zjištění Strakonického deníku nic nenasvědčuje. Všichni se tak obracejí na odbor dopravy. „Doufám, že to město vyřeší rychle a dovolí nám parkovat alespoň po jedné straně ulice," přeje si Lenka Halounová, která v ulici bydlí.

V ulici stojí na pět desítek domů. Místní jsou přesvědčeni o tom, že spor vyvolala čtveřice sousedů, z nichž jeden má v ulici pouze pozemek. O koho jde ale vzhledem k situaci uvést nechtěli.

Martina Gultová