Jak vypadá v současné době zájem lidí o očkování? Lze z toho, že nějakou dobu už očkujete pouze v pátek odpoledne, něco vyvozovat?

Zájem veřejnosti o proticovidové očkování se v posledních několika týdnech drží kolem 100 osob týdně, ale postupně klesá s ohledem na příznivý vývoj epidemiologické situace. Vzhledem k tomu, že největší zájem o očkování byl vždy v pátek odpoledne, přizpůsobili jsme tomu režim očkovacího centra a očkujeme zpravidla jednou týdně právě v pátek odpoledne.

Kdo se chodí očkovat a jakou vakcínu používáte?

Očkujeme vakcínou Comirnaty (Pfizer) pro dospělé i dětské pacienty, dále vakcínou od společností Janssen a Novavax. Převažují posilovací dávky, ale týdně je zhruba pět pacientů, kteří si ještě přijdou pro první dávku. Aktuálně nemáme pouze vakcínu od společnosti Moderna, protože zájem o ni byl minimální. Máme signály, že některé okolní nemocnice již očkování omezují, takže se k nám sjíždějí i zájemci z jiných okresů.

Vítání občánků ve Strakonicích 10. května.
OBRAZEM: Ve Strakonicích přivítali nové občánky. Zpívaly jim děti ze školky

Budete očkovat i přes prázdniny?

Určitě budeme očkovat i přes prázdniny, ale režim očkovacího centra přizpůsobíme zájmu veřejnosti. Doporučuji tedy sledovat informace průběžně aktualizované na webu strakonické nemocnice.

Mluví se o 4. očkování. Kdy k němu podle vás dojde? Bude to očkování, nebo opět posilovací dávka?

Podobně jako je to u ostatních vakcín, i zde bude nutné další přeočkování, a to minimálně u rizikových osob. Význam očkování je v zásadě dvojí. Za prvé, aplikace očkovací látky nabudí tvorbu protilátek, jejichž hladina v krvi po vakcinaci rychle nastoupá a velmi účinně chrání organismus před nákazou a symptomatickým průběhem infekce. Pokud se v tomto období setkáte s virem, s velkou pravděpodobností vůbec neonemocníte, nebo budete mít jen minimální příznaky. Virus se totiž nestačí pomnožit. Podle dosavadních zkušeností tato hladina protilátek však během několika měsíců (tak 3 až 4) relativně rychle klesá. Záleží ale i na dalších okolnostech, zejména stavu imunitního systému. Následně sice hladina protilátek klesne, ale v organismu zůstávají paměťové buňky, které se při styku s virem aktivují a začnou postupně protilátky tvořit. V takovém případě se přeci jen viru podaří trochu namnožit a způsobit onemocnění COVID-19, ale díky očkování se imunitní systém rychle zaktivuje a s velkou pravděpodobností zabrání rozvoji těžkého průběhu onemocnění. Klinická data z reálné praxe toto jednoznačně potvrzují.

Pejsek z kontejneru.
Skvělá zpráva. Pejsek z kontejneru se vrátil ke své majitelce

Můžete říci, zda jsou v současné době v nemocnici pacienti s příznaky coviodu?

V minulém týdnu po dlouhé době klesl přechodně počet hospitalizovaných covid pacientů na nulu, dnes máme hospitalizované dva pacienty kolem 70 let, oba mají příznaky nemoci, ale nejsou ve vážném stavu. Jeden pacient není očkován, druhý neabsolvoval posilovací dávku.