Doposud vlastnila ideální polovinu pozemku, jehož druzí majitelé byli nežijící osoby. „Nemohli jsme se pouštět do žádných zásadních investic. Ani k žádné úpravě nedostali od nikoho povolení,“ vysvětlil úskalí starosta Luboš Krupka.

Dědickým řízením se podařilo pozemek dostat až do vlastnictví tří majitelů z Itálie, kteří nakonec souhlasili s prodejem svého podílu. „Komunikace byla složitá, musel jsem oslovit firmuz Prahy a vše šlo přes překladatele. Nakonec ale majitelé do Čech přijeli a 21. září byla smlouva o prodeji podepsána,“ říká starosta. S vyřizováním začal v únoru 2016.

Více jak milion korun měla obec připravený ze svého rozpočtu. Získala pozemky s altány i nemovitostí, která nyní není obyvatelná. Co bude s prostorem dál, je podle starosty předmětem dalších jednání a vhodných nápadů. A také financí. Důležité je, že celý pozemek se může zvelebovat pro žáky.

„Mít u školy zahradu je velké plus. Pořádáme tu mnoho akcí. Děti tu mají houpačky, záhony, kde pěstují zeleninu. V zimě sem chodí sáňkovat. A teď je šance na další plány. Jsme rádi, že je zahrada obce,“ říká ředitelka školy Dana Šatrová.

Lukáš Strnad