Jaký dárek může být cennější, než když vám někdo zachrání život? A navíc právě na Štědrý den?


Strojník HZS Strakonice Vlastimil Beneš (35) to ví. Při službě na Štědrý den totiž zachránil život muži, pod kterým se prolomil led. „To je tak pět nebo šest let zpátky. Dopoledne nám vyhlásili výjezd na topící se osobu," vzpomíná strakonický hasič.


Asi po 15 minutách dojeli strakoničtí hasiči i s člunem na místo – rybník u mohyla Jana Žižky v Sudoměři. Ve vodě byl, který se marně snažil dost ven. „Byl to fotograf, pod kterým se prolomil led. Pamatuji si, že tenkrát byl led hodně hladký a ten muž se neměl čeho zachytit. Přivázal jsem k sobě lano, vzal žebřík a běžel k němu," pokračuje Vlastimil Beneš. Tři hasiči svého kolegu jistili.


U místa, kde fotograf propadl, si hasiči lehli na led, aby rozložili váhu. Snažili se muže přesvědčit, aby se zachytil žebříku. Marně. Pak se stalo to, co mohlo mít tragické následky – led se znovu začal bořit. „Omotal jsem si lano a skončil za ním, protože bylo jasné, že ve vodě skončíme oba. Měl jsem obrovské štěstí, že když klesal, zachytil jsem ho a vytáhl ven. Kluci si ho přebrali a muže se hned ujali záchranáři. Já pak vylezl ven, rychle jsem se svlékl a sedl si do auta. Večer jsme pak skončili na služebně u pohádek, ale musím říct, že jsem dobře hodinu strávil ve sprše a rozmrzal," dodal Vlastimil Beneš.

I když se s mužem, kterého zachránil, ani poté osobně nepotkal, přesto se od něj dočkal poděkování. Hledal mne v Písku a pak ve Strakonicích, ale já zrovna neměla službu," vysvětlil Vlastimil Beneš.


Za svůj čin obdržel Vlastimil Beneš medaili za statečnost.