„Řekla bych, že je to všude stejné. Kdo potřebuje WC, musí se rozhlížet a hledat,“ řekla nedávno turistka na vodňanském náměstí.

Ve Strakonicích je otázka veřejných WC vyřešena. Klasické by měly z města zmizet poté, co je nahradí síť samočisticích automatických fungujících na vhozenou minci. Zatím se ale hledá dodavatel. Více zde

V Blatné byl dlouho problém, kam si „odskočit“. Veřejnost „zneužívala“ sociálních zázemí restaurací a cukráren. Od loňska jsou WC u centra a provoz je v nich od pondělí do soboty. „Chceme vyřešit jejich sezonní otevření i v neděli,“ řekl ředitel TS Petr Novotný.

Vodňanské centrum města má dvoje veřejné záchodky, ke kterým vedou směrovky. Jedny WC jsou hned vedle radnice v ulici Pivovarská. S obsluhou a otevřené od pondělí do sobotního dopoledne kvůli trhům. Další, s neomezeným provozem a bez obsluhy, u kulturního domu. „Které se denně uklízejí,“ uvedl ředitel městského hospodářství Stanislav Valenta.

Volyňské záchodky byly na místě, kde je jen málokdo našel, a tak jsou zavřené. „Mezi poliklinikou a knihovnou chce Jednota napřesrok stavět obchodní centrum. A tak si v něm město vymínilo záchodky,“ řekla starostka Lenka Nestřebová.

Bavorov je sice menším městem, ale turistický ruch tu také panuje. Na náměstí bývají několikrát v týdnu trhy, lidé tu čekají na autobusy. „S výstavbou bezbariérových WC jsme už začali. Umístili jsme je do nádvorní části Panského domu, který město postupně rekonstruuje. Hotové by měly být napřesrok,“ řekl starosta Jan Michalec.

„V Sedlici klasické veřejné záchody nejsou ani je neplánujeme. Toalety jsou veřejnosti k dispozici na městském úřadu,“ řekl starosta František Kopáček.