Tradiční Zimospaní se v Řepici letos koná posedmé. Jaký byl první ročník a kde se vlastně vzaly Děti Řepice o. s., které akci pořádají? O tom jsme si povídali s Martinem Tíkalem, který občanské sdružení spolu s Vladimírou Tíkalovou a Evou Soukupovou založili.

Kde, kdy a proč vlastně se zrodily Děti Řepice?

Bylo to v roce 2011. Pořádali jsme pro děti různé akce už dříve, ale museli jsme je mít zaštítěné nějakou organizací. V našem případě to byla organizace ze Žatce. S nimi jsme museli řešit papíry, účetnictví a podobně. To bylo dost náročné. A tak jsme si řekli, že bude lepší takové věc řešit doma u televize než jezdit dvakrát za měsíc do Žatce. A pak, chtěli jsme, aby to bylo vlastenecké a naše, řepické.

Pro děti nejen z Řepice připravujete spoustu akcí. Věnujete tomu svůj čas a dovolenou. Proč?

Předně proto, že nás to baví. A možná to řeknu hloupě, ale líp se zabaví třicet dětí než dvě. Načnete nějakou soutěž a děti už se samy dál rozvíjejí. Jede to takovým samospádem.

Oblíbené Zimospaní se letos koná už posedmé. Kde se vzal nápad stanovat v lednu?

Víte, jít do bazénu nebo jet na týden na hory je super. Ale dělá to každý. Jsme toho názoru, že by děti měly zkusit všechno. A tak jim to umožňujeme. Děti jsou z toho nadšené, rodičům se nápad taky líbí. Je to zkrátka takové neobvyklé.

Vzpomenete si na první noční?

Vzpomenu. Měli jsme dva stany, v jednom jsme byli všichni, rodiče, děti… Ve druhém se spalo. Byla to jedna velká párty, rodiče odjížděli třeba až v jedenáct večer. Tehdy také nebyla Ratejna, takže to bylo o něco složitější.

Co jste během těch let, kdy Zimospaní a Děti Řepice fungují, změnili?

Například jsme si pořídili vlastní stany, takže si můžeme naplánovat akci kdykoliv nás napadne. Před tím jsme měli armádní. Ne, že by byly problémy s jejich půjčováním, to vůbec ne, ale pořád kolem toho bylo hrozně papírů. Také máme vlastní lehátka. Abychom to měli kam dát, museli jsme přistavět sklad.

Co plánujete dál?

Plánujeme toho tolik, že snad už ani neplánujeme. Letos poprvé pořádáme jarní příměstský tábor. A pak lyžování, letní tábor, nové překážky na hřiště…