Tribuna na stadionu na Sídlišti stojí od padesátých let. A je to na ní pořádně vidět. Nyní má přijít rekonstrukce, která jí má alespoň v tom základním vrátit původní funkčnost.

Pamětník František Třeš-tík se kolem stadionu i tribuny samotné pohyboval od mala. Má s ní spojené tři vzpomínky. „Nebylo mi ani deset let, když jsme tam na louku chodili hrát fotbal. Z dálky jsme tedy mohli vidět, jak sportoviště vzniká," přiblížil.

„Jedna z velkých akcí, která se na stadionu hned někdy ze začátku konala, byl zápas národního mužstva se Strakonicemi. Jen jedno vím přesně, bylo to tenkrát devět nula," dodal.

Třetí zážitek je už z doby o něco pozdější. Strakonice tehdy měly přátelské vztahy s Povážskou Bystricou na Slovensku. Když slovenští sportovci přijeli strakonický stadion na Sídlišti obdivovali. „S takovým stadionem a s takovou továrnou za zády by se u nás hrála první liga," říkali prý tehdy. „A my jsme hráli leda tak divizi," poznamenal František Třeštík.

To, že to byl na svou dobu jediný moderní stadion široko daleko, ale zaznívalo od pamětníků častěji.

V dobovém tisku se dají najít ohledně stavby stadionu na Sídlišti jen drobné střípky. Dá se z nich pouze vyčíst, že vyrůstal za notné pomoci brigádníků a že se stavba docela táhla. I když se mluví o začátku jeho budování v roce 1953, teprve o dva roky později byl hotový například běžecký ovál. „V neděli odpoledne byla zahájena činnost na lehkoatletické dráze na novém stadionu na Sídlišti," uvedly 3. září 1955 Naše noviny. Jak to bylo konkrétně s tribunou se z nich ale vyčíst nedá.

Nyní se tedy má dočkat více než šedesátileté sportoviště nápravy jedné z posledních vad na kráse. Rekonstrukce tribuny by měla být hotová koncem května, pak na ni budou moci znovu diváci. Je totiž dlouhodobě uzavřená kvůli statickým poruchám.

Jak informovala místostarostka Ivana Říhová, byl vybrán dodavatel PP-servis Plzeň s r.o. a vysoutěžená cena je 1 014 861 korun. „Akce bude zahrnovat hlavně rekonstrukci zastřešení a opravu nosných betonových sloupů. A další drobnosti, jako nátěr laviček," zmínila se už dříve.

Na stadionu na Sídlišti v posledních letech vzniklo například hřiště s umělým povrchem a osvětlením, atletický ovál včetně sektorů pro technické disciplíny či dráha pro in–line bruslaře. V areálu stadionu je také před pěti lety postavená nová házenkářská hala.

Prostor stadionu má za sebou i regeneraci zeleně. Ta se dělala jako poslední. Dotace ze státního fondu životního prostředí dělala tehdy přibližně tři čtvrtě milionu korun, dalšího čtvrt milionu korun šlo z městské kasy.

Nejdražší byla právě čtyřsetmetrová běžecká dráha s umělým povrchem a sektory pro skok do dálky, do výšky a o tyči, dále pro hod oštěpem a koulí. Náklady na celou akci byly 14,7 milionu korun, z toho 5,5 milionu získalo město z grantu Jihočeského kraje. Nový ovál před více než šesti lety pokřtila atletická legenda Dana Zátopková.