Zástupkyně Jihočeského centra pro zdravotně postižené a seniory, pracoviště Strakonice, paní Jana Horvátová a Hana Holubová představily, co všechno umí tzv. geronto oblek.

Simulace vysokého věku za pomoci geronto obleku spočívá v znesnadnění pohybu formou zátěží v celkové váze 20 kilogramů. Další omezení způsobí bandáže na těle člověka, zhoršení zraku brýle, otupění sluchu ucpávky v uších a cit v rukách je omezen rukavicemi.

Své pocity v geronto obleku popisuje studentka 4. ročníku Daniela Novotná.: „Nejvíce mě překvapilo, jak obtížné jsou nejrůznější jinak běžné úkony, které my provádíme s naprostou lehkostí a samozřejmostí, například: stát rovně, orientovat se v prostoru, udělat obyčejný krok, uchopit tužku a něco napsat a přečíst, sednout si, donést k ústům lžíci s jídlem, lehnout si a z lehu vstát“.

„Bylo pro mě jedinečnou příležitostí vyzkoušet si na vlastním těle vše, čemu se učíme v teorii našeho studijního oboru, co se týká procesu stárnutí člověka“, svěřila se v závěrečném hodnocení studentka 4. ročníku Kateřina Zachovalová.

Marie Náhlíková