Jednou z podmínek bylo, že se musí vařit v kotlíku a na otevřeném ohni. Výhru a putovní vařečku letos obhajoval rodinný tým Petr a Pavel. „Loni jsme vyhráli a letos si věříme zase, jinak bychom tu ani nebyli,“ shodli se chlapi, kterým šlo vaření od ruky. Svůj recept ale prozradit nechtěli. „Můžeme říct jen tolik, že v jednoduchosti je síla.“

Přehlédnout nešlo ani stan dalších kuchařů. I když se mělo vařit z hovězího, na tabuli stálo menu koňský guláš. Na prokázání původu a čerstvosti masa visela u stanu fotografie koňského, které ještě zvesela pobíhá po pastvině.

Legrace tedy u vaření gulášů na Pražáku nechyběla. „A o to vlastně jde. Že se sejdeme a pobavíme,“ shodli za organizátory Jarmila Kaloušová a Šárka Růžičková.

A k zahození nebyly ani ceny. „Soutěžíme o melouny! Vítěz dostane meloun, za druhé místo je půl melounu a za třetí čtvrt. Nikdo ale neodejde s prázdnou,“ dodávali organizátoři.

Gulášiáda není jedinou úspěšnou akcí na Pražáku. V červnu pro děti pořádali Pohádkový les, který vedl až do Svobodných Hor a sešla se na něm stovka lidí. V polovině srpna je v plánu Konopická.

Výsledky Gulášiády:

1. Pivrncovi
2. ZD Albert
3. Kozlíci z Chelčic
4. Gondoliéři
5. Pavel a Péťa
6. Šroti
7. Saloon u dvou kobyl
8. LDN Pražák
9. Bobiny
10. Dva nosáči vaří guláš