Je to pět let, kdy začaly nabývat plány na vyčištění Jedárny konkrétní podoby. Strakonická radnice totiž na sanaci zmíněného zahradního domku za západní branou hradu zamořeného chemikáliemi získala v té době dotaci z Evropské unie. Počítala tenkrát, že hotovo bude do dvou let.

Stejně dlouho jako se mluvilo o likvidaci nebezpečných látek, vedly se diskuze o využití těchto prostor. O možnostech přicházejících v úvahu se tehdy zmínila místostarostka Ivana Říhová. „Mohla by tam být například netradiční výstavní síň další zázemí hradu a podobně. Těch možností je víc," naznačila.

Vyčištění Jedárny nakonec trvalo o rok déle než radnice předpokládala. A pak bylo nutné ji ještě nechat odvětrávat. Ale například už vloni při Rumpálování tady byla středověká mučírna. Jak přesně ji kromě příležitostných akcí využít ale o mnoho jasnější není.

V současné době má Jedárnu ve správě Městské kulturní středisko. Podle slov ředitelky Evy Dresslerové nyní dochází k dobudovávání sociálního zařízení. „Se zájmem o Jedárnu jako o příležitostnou hospodu při srpnovém mezinárodním dudáckém festivalu se asi počítat," poznamenala. „Ale do budoucna ještě uvidíme. Je vlastně využitelná jen od jara do podzimu a má minimální zázemí. Zkusíme ji například nabídnout místním kapelám,které by si tu mohly zahrát," dodala.

Průzkum v Jedárně odhalil významné hodnoty arzénu, antimonu, rtuti, pesticidů a dalších jedů. Její vyčištění nakonec přišlo na 22 milionů korun.

Chemikálie jsou ze sklepů pryč dva roky

Pro sklepní prostory pod zahradním domkem v areálu hradu se vžilo označení Jedárna. To mu zůstalo, i když si to vzhledem k rozsáhlé sanaci vlastně ani už nezaslouží.

Zmiňovaný objekt patří stejně jako část hradu městu Strakonice. Co se nyní v Jedárně děje, jsme se tedy zeptali mluvčí radnice Marie Kotlíkové. „Prochází aktuálně stavebními úpravami, díky nimž získá nové sociální zařízení," uvedla. Instalace zcela nových WC má být hotová do poloviny srpna. Stavbu realizuje strakonická firma Prima. Akce by měla stát 676 tisíc korun bez DPH. Toalety musejí splňovat jak hygienické předpisy, tak nároky památkářů.

Přibližně přede dvěma roky bylo ze sklepních prostor Jedárny na strakonickém hradě odtěženo a bezpečně zlikvidováno téměř pět stovek tun kontaminované zeminy včetně příměsí a bezmála čtyřicet tun ostatního odpadu. Odtěžená hmota obsahovala 6300 kilogramů jedovatého arzenu a sedm kilogramů nebezpečného pesticidu lindan. Kontaminovanou zeminu nahradil inertní materiál. Ve sklepích bylo vyspárováno zdivo a zavedena elektřina.Vyřešeno bylo také odvětrávání.

Už před dokončením padaly nejrůznější návrhy, co by ve vyčištěné Jedárně mohlo být. Od pivních lázní třeba až po střelnici pro středověké zbraně. Svůj názor nám včera sdělila také Vlasta Masáčková ze Strakonic. „Hospodu bych tam, co je Jedárna, ani nechtěla. Víc by se mi líbilo,kdyby se tím směrem rozšířilo hradní safari, nebo kdyby to šlo, byl v těch místech park," řekla.

Co vy si myslíte vy, čtenáři? Čemu byste dali přednost, aby v Jedárně bylo? Co vás napadlo, když jste se tam byli podívat?
Napište na e-mail jana. stroblova@denik.cz