Hudební svět je v současné době hodně protkaný taneční muzikou. Mezi popové a rockové hvězdy se tak právem řadí také přední evropští a světoví DJs. Mezi DJské fenomény patří DJ Guetta, DJ Tiësto či DJ Bob Sinclair. Jejich songy obsazují první příčky světových hitparád. O tom, jak jsou na tom čeští DJs, jak jsou populární a jaký vedou život, na to jsme se zeptali DJ Briana, který zaslouženě patří mezi absolutní českou DJskou špičku.
Před několika dny přiletěl z Brazílie, kde víc než tři měsíce svou hudbou roztancovával taneční párty a zamířil rovnou do exkluzivního music clubu Kotnov, kde bude hrát kotnovským andělům.

Briane, jaké trendy či hudební styly jsou teď v rámci taneční hudby „in“?
Řekl bych, že taneční hudbě opět dominuje House music. Poslední dobou můžete slyšet více a více spojení RnB a Hip Hopových hvězd s Djs a producenty jako jsou David Guetta, Tiesto, Swedish House Mafia nebo Chuckie a na druhé straně i Djs hrající Trance inklinují v nových singlech k pomalejšímu a více rozmanitému stylu House music, se kterým je snazší komerčně prorazit v rádiích a hitparádách a zasáhnout tak mnohem větší skupinu lidí.

Hodně cestujete, nedávno jste se vrátil z Rio de Janeira, povězte nám, jsou rozdíly v tom, co se hraje u nás a co se hraje v zahraničí?
Já jsem hrál už ve více než pětadvaceti zemích po celém světě, od Číny, přes Gruzii, Mykonos, Ibizu, Maltu až po Brazílii a téměř všude se hraje podobná hudba, jen jsou rozdíly v jejím podání. Když jsem byl hrát na měsíc v Číně, tak mi chvilku trvalo, než jsem se přizpůsobil tamnímu publiku, protože DJ tam musí velmi rychle střídat rytmy a dokonce někdy i hudební styly, aby si udržel pozornost lidí. V Brazílii mají rádi více latino rytmů či nástrojů ve skladbách, tak je dobré svůj set o tyto písničky obohatit. Na Ibize se zase hrají jen ty nejnovější singly a remixy a budoucí hity hitparád.

Kde je podle vás nejlepší publikum a proč?

Rád vzpomínám třeba na párty s Tiestem v Sasazu, kde jsem hrál před ním. Bylo úplně vyprodáno, všichni se přišli bavit a ten večer si pořádně užít. Tři tisíce lidí mělo ruce nahoře, skákali, pískali a užívali si to. Podobnou atmosféru jsem zažil i loni na festivalu Mácháč, kde jsem hrál na hlavním pódiu pro deset tisíc návštěvníků. Nikdy taky nezapomenu na svoje první vystoupení na Ibize v klubu Space v roce 2004. Byl jsem nervózní a klepali se mi strašně ruce, že jsem tenkrát nemohl ani položit jehlu na gramofonovou desku. Po dvou písničkách, to ale ze mě naštěstí spadlo a já jsem zahrál asi svůj nejlepší set. Celý Space skákal, lidi pařili, skvěle mě podporovali a díky tomuto vystoupení jsem pak dostal rezidenci na dvou velkých party v klubech Amnesia a Somny.

Nedá mi to se nezeptat, práce DJ je poněkud jiná. Hrajete v noci a o víkendech, jaký je váš běžný denní rytmus?
Být profesionální DJ na světové úrovni je mnohem náročnější než velká většina běžných zaměstnání nebo profesí. O víkendu se moc nevyspím, protože jsem pořád někde na cestách. V Brazílii jsem například za poslední tři měsíce nalétal přes dvacet tisíc mil a v autě najezdil dalších deset tisíc kilometrů. Když jsem v Čechách, tak jsem od pondělí do čtvrtka v nahrávacím studiu a pracujeme na nových písničkách a remixech a do toho se starám o veškerou svou propagaci, organizaci svých vystoupení a komunikaci s lidmi po celém světě. Denně pracuji asi čtrnáct hodin a víkendové vystoupení jsou jen výsledkem celé práce během týdne. Na některá velká a důležitá vystoupení, která mají třeba jen devadesát minut, se připravuji i několik dní.

Jste mladý, ambiciózní a atraktivní, jak vnímáte vaše fanynky?
Jsem rád, že na moje párty a vystoupení chodí stále více a více lidí a jsem vděčný za každého fanouška. Podpora spousty mladých lidí, mně motivuje být lepší a jsem rád, že moje práce má smysl. Neznám nic lepšího než dělat práci, která vás baví a ještě tím bavit i spoustu ostatních lidí. Samozřejmě největší radost mám, když je v klubu hodně holek. To se pak hraje mnohem líp. Strašně rád jezdím hrát do Polska, kde bylo v klubu vždycky tak sedmdesát procent holek. Podobně to je i v Brazílii, ale tam jsou holky ještě mnohem divočejší.

Je o vás známo, že stále přicházíte s novinkami a novými projekty, co plánujete do budoucna?
Teď se nejvíce soustředím na projekt Soulgangsters, který tvořím společně s mým dlouholetým kamarádem DJem TT z Plzně. Máme vlastní nahrávací studio, kde pracujeme na vlastních singlech a remixech pro producenty a DJe z celého světa. Náš zatím nejúspěšnější „Soulgangsters remix“ skladby „Lovebeat – Find Out“ vyšel za posledních šest měsíců na více než pětadvacet různých kompilacích (např. CD kompilace od Milk & Sugar, Ibiza World Club Tour vol.2, From Miami to Ibiza nebo od Kid Massive) a hrají ho Djs po celém světě. Na léto připravujeme čtyři vlastní singly a několik remixů pro známé Djs. Také plánujeme naší červnovou tour po Brazílii a připravujeme se na letní sezonu na Maledivách, kde jsme získali rezidenci v nejlepším resortu a krásném klubu 15Below.

A nyní zpátky do jižních Čech, kdy a kde vás Jihočeši mohou vidět?
Rád bych všechny pozval na pátek patnáctého dubna do krásného klubu Kotnov, kde budu hrát na párty Kotnov Deluxe. Bude to moje první vystoupení v tomto jedinečném klubu a těším se na párty se skvělou atmosférou. Pro tři sta návštěvníků mám připravené svoje nové promo CD, které obsahuje i dva remixy mého projektu Soulgangsters. Druhé vystoupení v klubu Kotnov mám také v pátek, a to třináctého. Těším se na dva skvělé večery s andělskou atmosférou.

Soutěž o trička se setkala s velikým ohlasem, zásoby jsou ale již bohužel vyčerpány. Prosíme už neodpovídejte. Jména vítězů se dozvíte v sobotním vydání Deníku.