Napětí se dá krájet. Je čtvrtek 25. října krátce po osmé hodině ranní a tajemné pouzdro, které našli dělníci při rekonstrukci střechy kostela sv. Martina, se chystá v kanceláři starosty vydat svoje svědectví. „Těžko říci, co tam bude. Nemáme žádné historické doklady," říká starosta Luboš Peterka.

Plátek pilky na železo se zakusuje do pozinkovaného plechu a po chvilce odporu je horní část pouzdra odříznuta. Uvnitř je cosi zabalené v novinách podobnému papíru, který se ale pod dotekem ruky rozpadá. Ke slovu tedy musí ještě přijít kleště a nůžky na plech. Vzápětí zjišťujeme, proč je obal zničený – pouzdro je na několika místech děravé.

Konečně můžeme předmět vytáhnout. „Je tady sklenička od francovky z uraženým hrdlem. Uvnitř je nějaký dopis," pokračuje Luboš Peterka. Rozechvění střídá zklamání – několikastránkový dopis je nečitelný. Naši předkové vliv ovzduší podcenili a vlhkost dokument zničila. Lze jen hádat, že podle obrysů písma může jít o seznam těch, kteří na poslední opravu kostela kdysi přispěli.

V jednom místě nacházíme trochu čitelný letopočet – rok 1929. Pokud je to rok, kdy Radomyšlští střechu opravovali, uběhlo od ní 83 let. „Pokusíme se něco přece jen rozluštit. Snad se to podaří," dodal starosta. To potvrzuje také restaurátorka Muzea středního Pootaví Nela Vadlejchová. „Šance je poměrně slušná. Myslím, že to bude tak během dvou týdnů," uvedla.

Oprava střechy kostela má být dokončena příští rok. Je jisté, že až se makovice na kostel vrátí, bude v ní také vzkaz pro další generace – noviny, peníze, listiny, fotky a podobně.