„Sjelo se osmaosmdesát vystavovatelů z jižních Čech. K vidění bylo dvě stě čtyřicet králíků, šest set osm holubů, sto třicet kusů drůbeže a třiadvacet voliér s okrasným ptactvem,“ řeklpředseda Českého svazu chovatelů ve Strakonicích Jaroslav Holub.

Podle jeho slov se na letošním 62. ročníku výstavy sešlo nejvíce holubů a drůbeže za posledních 14 let. A po delší době se znovu uskutečnila také výstava okrasného ptactva.

Další zajímavou akcí byla aukce beránků, na které si mohli chovatelé ovcí vybrat ze čtyřicítky nejlepších kusů do chovu.

Samotnému prodeji zvířat však předcházelo hodnocení. Posuzovatelé se zaměřují na vzrůst, vlnu, nohy, zuby a osvalení. „Jedinec musí odpovídat plemenu a musí mít i správnou váhu,“ zmínil se za pořadatele Zdeněk Zach. Nejlepší beránci byli vydraženi za cenu kolem 10 000 korun. Průměrná cena půlročního kusu se prý přitom pohybuje okolo pěti až šesti tisíci korun.

Že chov ovcí není jen o těchto zvířatech, předvedli při ukázce z výcviku pasteveckých psů František Samec z Katovic a Miroslav Diviš z Čejetic se svými Border koliemi.

„Výstava byla zdařilá, přišlo kolem pěti set lidí. Kromě tří prvních míst v každé kategorii soutěžní výstavy jsme rozdali dalších devětačtyřicet čestných ocenění na místní výstavě,“ zhodnotil Jaroslav Holub.