Koronavirus prodělal, podle výsledků studie, v průměru každý padesátý obyvatel Písecka a Strakonicka. „Nečekali jsme, že to bude 10 nebo 15 %, počítali jsme s jednotkami procent,“ shrnul Martin Kuba, jihočeský zastupitel, lékař a jeden z iniciátorů studie. Za nízkou promořenost můžou nejspíš zavedená opatření, jako jsou povinné roušky, omezení volného pohybu.

„Ukazuje se ale, že většina lidí neví, že infekci prodělala,“ doplnil další zásadní poznatek Martin Kuba. „U lidí bez příznaků jsme dokonce zaznamenali mírně vyšší výskyt protilátek.“ Jelikož jde o novou nemoc, každá informace se může v budoucnu hodit. „Je třeba připravit zdravotnictví na případnou druhou vlnu, příliš ho neomezovat, aby mohli být léčeni i lidé s jinými potížemi. A už nemůžeme podruhé zmrazit ekonomiku. K tomu může naše studie přispět.“

CO LIDÉ V PRVNÍ LINII?

Víc protilátek nebylo, možná překvapivě, zjištěno u žádné ze sledovaných profesních skupin v porovnání s „běžnou“ populací. „Šlo hlavně o to vybrat lidi, kteří chodí do práce a jsou v častějším kontaktu s ostatními,“ doplnila hejtmanka Ivana Stráská. „Zjistilo se, že ani takoví řidiči autobusů nebyli zasažení víc než jiní.“

Ve zpracování výsledků studie se na toto téma píše: 1. V okrese Strakonice byl poměr výskytu protilátek mezi profesní a dobrovolnickou skupinou 12:12. 2. V okrese Písek byl poměr výskytu protilátek mezi profesní a dobrovolnickou skupinou 4:8. 3. Studie neprokázala vyšší výskyt protilátek proti SARS CoV 2 u profesní skupiny ani v jednom z okresů.

RYCHLOTESTY NEBRAT

Tým, který se podílel na jihočeské studii.Zdroj: Jihočeský krajPro studii se testy na protilátky dělaly v laboratořích z žilní krve metodou ELISA. Na tiskové konferenci přišly na přetřes i rychlotesty, na něž se nanese kapka krve a výsledek se odečte přímo z něj. „Já bych na ně bezhlavě nevsázel,“ řekl Martin Kuba. „Provedli jsme si srovnání a často nejsou vyhodnotitelné nebo reagují jen u vysokých hladin protilátek.“

Primářka Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Písek Věra Kůrková by ovšem kvalitní rychlotesty ocenila: „Zkusili jsme otestovat pacienta s prokázaným koronavirem a test vyšel negativně. A přitom kvalitní rychlotesty by dokázaly oddělit zdravé od nemocných. U chřipky se už běžně používají.“

Textovou část výsledků studie najdete zde.