Blíží se konec školního roku a také výluky s náhradními autobusy za expres a rychlíky na trati Praha - České Budějovice. Vlaky znovu projedou celou trať od ranních hodin 1. července 2022. České dráhy proto doporučují podle tiskového mluvčího Petra Šťáhlavského cestovat na prázdniny a dovolené z Budějovic do Prahy nebo z Prahy na jih Čech až od 1. července bez nutnosti přesedat na náhradní autobusy.

Tříměsíční výluka na koridoru z Prahy do Českých Budějovic se blíží ke svému konci. Vlaky se na trať vrátí 1. července. Odpadne tak přesedání na autobusy, které čeká na cestující nyní. A nejde jen o přestupy, ale také o zpoždění, které výluku často provází. Například skupina studentů z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka, která jela v pondělí na republikové finále přírodovědné soutěže, přestupovala při cestě za Mladou Boleslav celkem šestkrát ale hlavně jen stěží stíhala navazující vlaky. "Dvakrát jsme běželi," komentovali přestupování gymnazisté.

Vlakové a autobusové nádraží v Soběslavi, kde už začátkem července zahájí Správa železnic stavbu dopravního terminálu.
V Soběslavi začne stavba přestupního terminálu za 26 milionů

Kapacita autobusů

Na prázdninovou cestu z Prahy na jih Čech, pokud nechcete přestupovat, se budete moci vlaky Jižní expres, Vltava a Lužnice vydat od prvního prázdninového dne. "Ještě po celý čtvrtek 30. června až do půlnoci budou jezdit mezi Olbramovicemi a Chotovinami za dálkové vlaky náhradní autobusy. Proto cestujícím, kteří se vydají na jih Čech na prázdniny, doporučujeme, aby si naplánovali svou cestu nejdřív na pátek 1. července nebo na navazující víkend, kdy už bude obnoven přímý provoz vlaků. Cestující se tak vyhnou přestupům mezi vlaky a náhradními autobusy, a také limitované kapacitě autobusů," říká Petr Šťáhlavský. Konec školního roku a začátek prázdnin totiž tradičně provází zvýšený zájem o cestu po železnici.

Pozor na jízdní řády

Plánované obnovení provozu dálkových spojů Jižní expres, Vltava a Lužnice na trase Praha – Tábor – Veselí nad Lužnicí – České Budějovice – Linec / České Velenice je v pátek 1. července od ranního výjezdu vlaků. "Jižní expresy však pojedou po celé prázdniny ještě podle výlukových jízdních řádů a z Prahy budou odjíždět o 15 minut dřív, tedy ve 49. minutě předchozí hodiny. Prvním dálkovým spojem z Prahy do Českých Budějovic tak bude vlak EC 331 Jižní expres s odjezdem z pražského hlavního nádraží už v 5:49 hod. Prvním ranním vlakem v opačném směru bude rychlík 734 Vltava s odjezdem ve 4:12 hod z Českých Budějovic," upozorňuje Petr Šťáhlavský.

Ilustrační foto.
Dejte pozor, až přijede autobus. Na jihočeské silnice vyrazí noví dopravci

Z důvodu pokračujících stavebních prací na koridoru Praha – České Budějovice mezi Voticemi a Sudoměřicemi u Tábora bude i během července trvat nadále náhradní autobusová doprava za regionální spoje v úseku Benešov u Prahy – Tábor.