V lednu 2013 se v Resortu Svatá Kateřina na Vysočině sešlo 14 žen z celé republiky ve finále soutěže Fit s Deníkem. Obyčejné ženy, které chtěly zhubnout. Vítězkou se stala kuchařka ze školní jídelny ve Všerubech u Plzně Božena Vyšatová (58). „Možná, že to nebyla jen touha zhubnout, ale změnit i svůj život," řekla tehdy novinářům.

Z 84 kilogramů při výšce 163 centimetrů dokázala za tři měsíce zhubnout 15 kilogramů a v průběhu dalších měsíců dalších devět. Svůj styl si stále drží, kromě toho v tisku sleduje také další kolo soutěže Fit s Deníkem, které probíhá právě v této době. „Vím i o vaší finalistce za jižní Čechy z Blatné, paní Aleně Štědronské. Moc jí držím palce," vzkazuje.

Sama jste si prošla celou anabází, na jejímž konci je z vás jiná žena. Měla byste pro Alenu Štědronskou nějakou radu?

Jednu určitě. Nebrat soutěž jen jako zábavu, ale i jako obrovskou šanci změnit svůj dosavadní život. A pochopitelně velkou výdrž. Ale to bych ráda popřála všem ženám, které chtějí se sebou něco udělat.

Když jste přijela na Kateřinu, vážila jste zmíněných 84 kilogramů a dokonce jste prozradila, že nějakou dobu před soutěží i 90 kilogramů. Co bylo pro vás největší překážkou při hubnutí?

Jednoznačně změnit jídelníček, zařadit pravidelný pohyb a hlavně trpělivost. Chcete, aby byly výsledky vidět hned, ale to prostě nejde. Tělo se brání a než začne fungovat jinak, chvíli mu to trvá.

Božena Vyšatová
Mluvila jste o jídelníčku. Čeho se týkala největší změna?

V první řadě je pravidelnost a donutit se jíst pětkrát nebo šestkrát denně v přesných intervalech. Poté také samotná skladba jídla. Zařadila jsem ovoce, zeleninu, tmavé pečivo, bílé maso – hlavně ryby – rýži, těstoviny. Úplně jsem vyřadila bílé pečivo, smažené produkty, cukr, uzeniny, tučné sýry,sladkosti. Ale jak říkám, je to složitější a každý člověk je jiný. Chci říci, že prvním krokem by měla být návštěva nutričního poradce.

U vás se během dvou let od finále na Vysočině nedostavil tzv. jo – jo efekt?

Je jasné, že vaše váha kolísá, ale to není jo – jo efekt. Stačí, že vám není dobře, a hned máte o dvě kila více. Pro mne byla soutěž před dvěma lety šancí změnit svůj život, protože jsem několikrát hubla a pak zase přibírala. Na Vysočině jsem dostala návod, kterého se držím – jíst normálně a hýbat se. Když člověk pochopí, že jde o změnu životního stylu, má více méně vyhráno.

Vydržela jste už dva roky. Jak vaši změnu tehdy přijalo okolí?

Různě. Jsou lidé, kteří mi moji změnu přejí a stále mi fandí. To je hrozně milé. Ale zažila jsem i opačné reakce a lidé, kteří se dříve tvářili jako přátelé, brali můj úspěch jako provokaci. Nedá se nic dělat, život už je takový.

Neměla jste chuť se přestat hlídat a mít klid?

To ne. Po letech jsem se zase začala cítit jako žena. Věřte, že oblékat se podle toho, co se vám líbí a ne podle toho, co musíte, je hrozně krásný pocit. Proč se ho zbavovat?