Co je vůbec Velký pátek?
Křesťané si v tento den připomínají, že Ježíš byl odsouzen na smrt, trpěl, byl bičován, ukřižován, zemřel a byl pohřben. To vše proto, že byl ochoten prokázat lidem lásku až do krajnosti.
V katolické tradici tento den neslavíme klasickou bohoslužbu, tzv. mši, ale Velkopáteční obřady, které se skládají z předčítání (či zpěvu) pašijí, tedy textu evangelia, který popisuje Ježíšovo umučení a smrt. Pokračuje se uctíváním kříže, který se stal symbolem ceny, za kterou je člověku odpouštěn hřích a vina. V kostelích nehrají varhany, nezvoní zvony, z oltářů se sundají plátna. To vše ke zvýraznění toho, co se děje pro záchranu člověka. Na některých místech během dne probíhá pobožnost křížové cesty – připomínka toho, co Ježíš prožívá, ale také toho, co od něj můžeme přijmout.
Jak by měli lidé (věřící i ateisté) tento den vnímat?
Nemohu a nechci nikomu nic předepisovat, jak že by měl vnímat některé dny roku. Každému, kdo chce prožít tento den s užitkem, navrhuji pár zamyšlení. Každá lidská vina, svévole, sobectví – prostě hřích – se někde vynoří jako utrpení. A Ježíšův kříž ukazuje, že toto utrpení je reálné. Dokonce vybojovat kvalitní život stojí úsilí. Ježíš nám nabízí odpuštění, osvobození od hříchu a jeho následků. Cenu, kterou musí zaplatit, můžeme vnímat na Velký pátek. „Byly to naše nepravosti, které nesl," napsal prorok Izaiáš v 6 stol. př. Kristem. Podstatné však je, že Velký pátek bychom neměli vnímat izolovaně od dalšího velikonočního dění, především od Zmrtvýchvstání. Ježíšova smrt na vzkříšení jsou dvě strany téže mince. Jeho kříž je cestou ke vzkříšení a jdeme-li s ním, pak poznáváme, že i naše bolesti a utrpení nacházejí v Kristu řešení a naději. Dokonce i ta zásadní – smrt.
Vzrostl význam toho dne jako nového státního svátku?
Jak pro koho a jak v čem. Ekonomové možná vyčíslí ztrátu ve výrobě, jiní se zaradují, že mají další den volna navíc. Nedokážu posoudit obecné měřítko. Někdy se ptám, jak vůbec jsme schopni dávat hodnotu státním svátkům a tomu, co nám připomínají.
Z hlediska křesťana význam zůstává stejný, protože patří k těm nejvyšším bez ohledu na to, zda je to i státní svátek či nikoliv. K hodnotnému prožití Velikonoc ale jistě přispěje, že si věřící nemusejí brát volno nebo náročně kombinovat pracovní povinnosti, pokud se chtějí účastnit obřadů.