Strakonickému deníku poskytla včera exkluzivní rozhovor o masakru v redakci pařížského magazínu Charlie Hebdo ve středu 7. ledna. Ten před lety zveřejnil karikatury proroka Mohameda.


Jaké pocity mezi obyvateli Francie převládají?
Lidé jsou obrovsky šokovaní. Ulice byly plné lidí, tisíce jich chtěli pozůstalým vyjádřit soustrast a podpořit je. Všude je vidět strach, že se podobný masakr může odehrát kdekoliv jinde. Ale také je citelná odvaha a vzdor neustupovat brutálnímu násilí a teroru.

Reagují na tento čin muslimové ve Francii?
Různě, a právě to dělá Francouzům velké starosti. Někteří muslimové čin schvalují a tvrdí, že byl oprávněný. Dokonce tvrdí, že by takových útoků mělo být víc. Jiní muslimové zastávají pravý opak. Říkají, že islám neuznává zabíjení, ale život. Od tohoto krveprolití se distancují s tím, že atentátníci nejsou a nemohou být praví muslimové.

Měla jste zprávy přímo z Paříže?
Všude byly jen informace 
z Paříže. Policie všechna významná místa – například Eiffelovu věž, letiště – zatarasila a nikdo tudy nesměl projíždět.
Podle mého názoru nebyl ve Francii policista, který by měl volno. Například v Nice jich bylo v terénu na šest tisíc. I když studuji, musím si na školu vydělat, takže pracuji v Monaku. Když jsem se vracela, byla jsem dvakrát kontrolovaná.

Jeden z trojice útočníků se vzdal s tím, že nevraždil. Další dva – bratři Saïd a Chérif Kouachiovi – jsou stále na útěku. Jak vypadá situace nyní, v pátek 
9. ledna dopoledne?
Máme zprávy, že se zabarikádovali v jedné firmě nedaleko Paříže a mají jedno rukojmí.


Vidí v tomto činu Francouzi spojitost se zářím 2001 a útokem Al-Kaidy na World Trade Center v New Yorku?
Bezpochyby, ale spíše 
v tom, že nebezpečí terorismu není jen záležitostí Ameriky, ale celého světa. A že si nikdo už nemůže být jistý tím, že by k podobnému činu nemohlo dojít.

Karolíně Faměrové je 25 let, do Francie odešla před pěti lety hrát vodní pólo. Je odchovankyní strakonického oddílu vodního póla a v tomto sportu také reprezentovala Českou republiku. Studuje European Master in Communication v Nice.


Jaký je váš názor na události v Paříži? Máte obavy, že se něco podobného může stát i u nás? Piště na email petr.skotko@denik.cz!