Do Strakonic tak přijede 1200 účinkujících, o stovku víc než před dvěma lety. Do města dudáků se chystá i pětačtyřicetičlenný soubor Skotů, což je nejvíc v celé historii festivalu. Záštitu nad ním převzali prezident České republiky Miloš Zeman, ministr kultury Daniel Herman a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

František Christelbauer, Strakonická VeřejnostAby se město otevřelo všem milovníkům dobré dudácké muziky, provedli letošní organizátoři festivalu jednu důležitou změnu. Kterou, nám řekl ředitel městského kulturního střediska František Christelbauer, jehož jsme požádali o rozhovor. „Tou zásadní změnou je, že všechny festivalové programy budou pro návštěvníky zdarma. A protože předpokládáme, že tato změna zvýší zájem diváků o festival, navazují na ní ještě další změny."

Patří mezi ně dudácké kasací v letním kině?

Ano, tradiční dudácké kasací, na kterém starosta města přivítá diváky a dovolí jim veselit se až do rána, skutečně začne od 19 hodin na scéně letního kina. Centrum města ale nebude o slavnostní ceremoniál ochuzeno. Ten bude zahájen s příchodem tmy ve 22 hodin na III. hradním nádvoří a diváci ho budou moci sledovat přes řeku z katovické ulice, z mostu Jana Palacha a z lávky u pivovaru podobně jako novoroční ohňostroj. Ohraničený prostor pro diváky bude bez automobilové dopravy a perfektně ozvučen.

Na co se mohou diváci těšit při zahajovacím ceremoniálu?

Slavnostní ceremoniál bude s videomappingem, což je nová umělecká disciplína, která promění hrad v dynamickou projekční plochu. Ceremoniál bude ukončen ohňostrojem a po něm bude následovat další program na hradním nádvoří a na scéně u pivovaru.

Na kolika scénách ve městě se letošní festivalový program bude odehrávat?

Jde celkem o sedm scén.Všechny budou pro účinkující kryté, některé i pro diváky. Festivalový program uvidí diváci v letním kině, na hradě, v kostele sv. Markéty, v domě kultury a v prostoru tvořeným Katovickou ulicí, mostem J. Palacha a prostranstvím u pivovaru.

Úplnou novinkou jsou scény u pivovaru a na parkovišti u sv. Markéty, která bude mít rozlohu 10 x 12 metrů, což je stejný rozměr jakou má největší scéna na hradě.

Čím chcete ještě zpříjemnit pobyt návštěvníků festivalu?

„Během dudáckého festivalu od pátku do neděle budou uzavřeny Katovická ulice (od pivovaru), most Jana Palacha a ulice Podskalská (ulice k poště). Návštěvníci tak mohou bezpečněji přecházet mezi jednotlivými scénami podle toho, kde jaký program je zaujme. Současně budou v tomto prostoru stánky s občerstvením.

Jak to bude s parkováním?

Plánujeme alternativní parkovací plochy pod Hvězdou, u zimního stadionu a případně ještě na letišti V Lipkách.

Jaká bude letošní trasa průvodu dudáků městem, který sledují tisíce diváků?

Průvod vyjde z Lidické ulice a půjde přes Velké náměstí až ke kruhovému objezdu proti pivovaru a dále po Katovické ulici až na most Jana Palacha a do hradu. Tato trasa není tak úplně nová, byla již v minulých ročnících použita.

Proč došlo k posunutí slavnostního zahájení festivalu ze čtvrtka na pátek?

Z jednoduchého důvodu, protože v sobotu už mají lidé většinou volno a tolik jim nevadí, když se program přehoupne přes půlnoc.

Znamená to, že čtvrteční program odpadne?

V žádném případě. Pro diváky je připraveno divadelní představení na hradním nádvoří, kde strakoničtí ochotníci pod vedením Václava Nováka sehrají tradiční divadelní představení Švanda dudák aneb Hody divých žen. V domě kultury pak dojde k přivítání souborů, ale to nebude veřejné.

Co kdy a kde tedy ještě diváci uvidí?

V pátek 26. srpna začíná program v 15 hodin na hradě pořadem Zpívánky s Práchenáčkem aneb Těšíme se na dudáky a pokračuje v 17 hodin Průvodem dudáků městem. Scéna na parkovišti u sv. Markéty rozezní od 19 hodin rockové dudy. Hrát budou německá kapela Spilwut a strakonické kapely Shivers a Bajadéra Joy.

Jak již jsem řekl, Dudácké kasací v letním kině a v režii Zdeňka Vejvody zahájí v 19 hodin program 22. ročníku MDF. Ve 22 hodin bude pokračovat zahajovací ceremoniál, po kterém si diváci mohou vybrat mezi pořadem středověké dudy na hradě a v podhradí nebo pořadem s posezením u dobrého strakonického moku nazvaném Že to pivo vypiju na scéně pod pivovarem. Oba programy začínají ve 23 hodin.

A jak bude vypadat sobota?

V sobotu 27. 8. se rozezní dudácká muzika město již od rána. Na parkovišti u sv. Markéty se budou střídat kapely, ve kterých se představí dudáci a dudy ze Středomoří. Uvidíme a uslyšíme dudáky z Řecka, Chorvatska, Itálie, Francie a Turecka a další. Nebudou zde chybět ani stánky a ochutnávky specialit z tohoto regionu. Také na scéně u pivovaru se v sobotu prostřídají domácí a zahraniční kapely od 9.30 až do 22 hodin.

V kostele sv. Markéty úderem deváté hodiny zazní duchovní hudba z Čech, Rakouska a sousedních zemí v pořadu nazvaném Ať jasné slunce září.

Scéna na hradě začíná už v 10 hodin dopoledne s pořadem regionálních souborů Jestli já se ten rok nevdám v režii Ireny Novotné a pokračuje ve 12 hodin na III. nádvoří Prezentací výrobců dud.

V Rytířském sále začíná od 13 hodin rekonstrukce národně-buditelského programu dudácké besedy nazvaná Čeněk Zíbrt po sto letech ve Strakonicích! Hradní nádvoří ožije ve 13 hodin lidovými tanci evropských regionů v pořadu Taneční vizitka zahraničních souborů. Hravý pořad pro nejmenší děti Zvířátka si hrají, s dětmi si dnes zazpívají bude od 14.30 hodin a v repríze od 15.30 hodin v Maltézském sále.

Program na scéně letního kina začne v 15 hodin regionálním pořadem s moravskou a slovenskou gajdošskou muzikou Zahraj mi, gajdoško. Další pořad na této scéně začíná v 19.30 hodin a jmenuje se Letem světem. Jedná se o humorně naučný hudebně cestopisný program.

To ale jistě nebude všechno…

V 17 hodin začne na hradním nádvoří Dostaveníčko českých dudáků pod rumpálem a ve 22.30 atraktivní Ohnivé dudy, noční show se středověkými dudami, dravou rockovou muzikou a ohněm.

V domě kultury pak čekají na diváky od 17 hodin Dudácké kontrasty a ve 22.30 dudácký bál nazvaný Muziky hrajte nám zvesela s výukou tanců pro každého.

Neděle určitě za tím vším nezůstane pozadu…

Nedělní program 28. srpna začne v 9 hodin v kostele sv. Markéty Mezinárodní dudáckou mší a pokračovat bude v 10 hodin na hradním nádvoří pořadem Matiné zahraničních souborů, při kterém dudáci vzpomenou na Neila Smithe velkého dudáka s malými dudami.

Na scéně u pivovaru od 10 hodin zahrají slovenský Ponitran a strakonická Nektarka. Na scéně parkoviště u sv. Markéty zahájí nedělní program v 10 hodin pořad dětských folklorních souborů Šel tudy, měl dudy. Potom zde až do 12.30 zahrají dudácké muziky Švandova dudácká muzika, Elčovická dudácká muzika a Dětský soubor písní a tanců Jiskřička Plzeň.

V Muzeu středního Pootaví se uskuteční v 11.30 hodin přednáška Historické dudy, nástroj králů i žebráků, ve 13 hodin začne tradiční průvod dudáků městem a v 15 hodin Galakoncert zahraničních souborů v letním kině a na hradě.

Uskuteční se během festivalu i nějaké výstavy či jiné doprovodné programy?

Během mezinárodního dudáckého festivalu budou zpřístupněny zároveň zajímavé výstavy fotografie Ivany Řandové Portréty, kroje, dudy v Maltézském sále nebo Zatykač na Švandu aneb Pátrání po legendárním dudákovi v sále U Kata. V rámci této výstavy bude ve čtvrtek 25. srpna od 20 hodin komentovaná prohlídka s autorem Ondřejem Fibichem a členy Divadelního souboru Čelakovský. Historické dudy, nástroj králů i žebráků je zase unikátní výstava rekonstruovaných historických nástrojů v Muzeu středního Pootaví a v sále U Kata. Na třetím hradním nádvoří se rovněž uskuteční Evropské setkání výrobců dud.

Petr Pučelík