Volyňské kino se během září či října připíše na seznam digitálních kin. Stane se tak třetím digitálním kinem na Strakonicku.
Podle Jiřího Houzima, ředitele Městského muzea a kulturního centra ve Volyni, samotná inovace dlouho nepotrvá. „Před osmi, devíti lety jsme naše kino rekonstruovali, všechno je připravené, kabely jsou rozvedené. Zbývá jen osadit projektor," říká. Prozradil, že technika bude repasovaná. „Podobná bude té ve strakonickém kině. Jenom byla asi tři roky v provozu. Ale to je spíše výhodou, protože už je vyzkoušená a součástky, které zpravidla odcházejí, jsou už vyměněné," dodal. Životnost stroje je pět až sedm let.
Finance si budou Volyňští ale muset dodat sami, dotaci nedostanou. „Prý jsme moc malí. Stejně dopadl i Protivín," prozradil Jiří Houzim.
Od digitalizace si slibují větší zájem diváků. „Museli jsme čekat, až na nás s filmem přišla řada. Mezitím ho měla multikina, vícesálová kina, i Strakonice. Je jasné, že lidé nechtějí čekat tři měsíce. Takhle film získáme třeba 14 dní po premiéře," vysvětlil.
Jeho slova potvrzují i obyvatelé města. „Proč čekat čtvrt roku na film, který můžu vidět mnohem dříve v jiném kině poblíž? Když se film promítá u nás, je už i na internetu. Jsem ráda, že budeme také digitální. Pokrok jde stále více kupředu, měli bychom i my," řekla Deníku Lenka z Volyně.