Na rozšíření o minimálně jednu třídu má šanci volyňská mateřská škola. Strakonickému deníku to řekl starosta města Václav Valhoda. „Převis dětí se stupňuje, chtěli bychom navýšit kapacitu minimálně o jednu třídičku," zmínil se.
Takový krok by uvítala maminka Michaela Chvostová z Volyně. „Zrovna nedávno jsem přemýšlela nad tím, co budu dělat, až budu chtít dát za dva roky syna Maxe do školky a ta volyňská bude plná. Pokud se rozšíří, jsem jedině pro," podotkla.
Ve hře jsou podle Václava Valhody tři varianty, jak školku rozšířit. Nejméně pravděpodobnou je varianta, že by se školka měla rozšířit do budovy v Bezručových sadech, kde dříve sídlil country klub. Radnice uvažuje buď o přístavbě pavilonu k nynější školce, nebo o úpravě půdní vestavby. „Bude záležet na tom, která 
z variant bude ekonomičtější. To zatím vypočtené nemáme," uvedl.
Nyní se chystají rozšíření školy projektově připravit tak, aby byly plány hotové do září 2014 a při vhodné příležitosti se mohla podat žádost 
o peníze. S plány radnice však mohou ještě zamíchat nadcházející podzimní komunální volby.

Strakonice, Blatná i Vodňany místa v mateřinkách nepřidají

Z větších měst v okrese jedině ve Volyni budou navyšovat kapacitu mateřské školy.
Od toho si volyňský starosta Václav Valhoda slibuje i zvýšení počtu obyvatelstva. „Před patnácti lety jsme měli ve Volyni 3450 obyvatel, ke konci loňského roku to bylo 2966, takže pokles je dost markantní. Jsou tu všechny služby, které mladí lidé s dětmi potřebují – základní škola, lékař,… Až na mateřskou školu. A to je odrazuje například při koupi bytů," vysvětlil.
Převis zájmu nad počtem dětí, které mohou přijmout, byl poslední roky. Letošní čísla vzejdou až ze zápisu, který měli tento týden v úterý a ve středu.
V Blatné s navyšováním kapacity v mateřských školách nepočítají. To potvrdila zastupující vedoucí oddělení školství blatenské radnice Marie Hájková. „Podle demografické křivky by dětí v Blatné už nemělo přibývat," uvedla. Zápis měli 19. března a ještě do 2. dubna se odevzdávají přihlášky.
Podle informací vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy vodňanské radnice Moniky Kadlecové rozšiřování neplánují ani u nich. „Kapacita zatím vždy stačila," konstatovala. Letošní zápis do obou poboček městské MŠ se ve Vodňanech konal tento týden, a to ve dnech 26. až 28. března.
Také ve Strakonicích se další rozšiřování kapacity v nejbližší době zatím nepředpokládá. Zápis do MŠ tam bude 7. a 8. dubna.