Volyně chce sloučit knihovnu, muzeum a kulturní středisko. Má to vést k úsporám a lepší spolupráci mezi organizacemi. Ředitelé jednotlivých institucí s tím nesouhlasí.

Původní termín sloučení měl být 1. leden 2008. „Taková změna se dělá na mnoho let, ne na jeden nebo dva roky. Chceme aby krok, který uděláme, byl správný a promyšlený. Nejprve je třeba udělat analýza financí, musíme zjistit, zda se nám sloučení vyplatí,“ řekla starostka Lenka Nestřebová.

Organizačně by to vypadalo asi tak, že by všem třem institucím velel jediný ředitel. Zda to má být jeden ze současných, nikdo zatím netuší. Jinak by vše fungovalo jako doposud. „Ušetřit bychom tak měli peníze na platech tří ředitelů. Lepší by snad byla i spolupráce mezi jednotlivými organizacemi. Ta tu momentálně chybí,“ podotkla starostka.

Záměr radnice však poněkud zbrzdily problémy v městském muzeu. „Byla u nás kontrola z ministerstva kultury. Některé sbírky nebyly v pořádku a vše se musí uvést na pravou míru. Je nemyslitelné, aby nový ředitel přebíral instituci, která není v pořádku,“ uvedla Nestřebová.

„Pokud bude sloučení vypadat tak, že tři odganizace dostanou společného šéfa, ale dál pojedou každá podle svého, nemá to podle mého smysl,“ vyjádřil se ředitel městského kulturního střediska Jiří Houzim.

Se loučením nesouhlasí ani ředitelka knihovny Jitka Žáková. „Setkala jsem se s mnoha zkušenostmi odborníků na sloučení takových institucí. Žádný to nepovažuje za nejvhodnější řešení,“ uvedla.

Ředitele muzea Václava Zahrádku se nám sehnat nepodařilo. Je na dovolené.

„Co se týká spolupráce mezi knihovnou, městským kulturním střediskem a muzeem, myslím, že byla vždy spontánní a na přátelské úrovni. Vše se ochladilo až úvahami o sloučení,“ dodává Žáková.