Akce začne v 16 hodin pietním aktem u pomníku padlých ve Volyni, od 16.30 hodin bude na náměstí Svobody připravený dobový tábor. Další den, tedy ve středu 8. května, se program s názvem Odkaz května 1945 přesouvá do Nišovic, i tady si lidé mohou přijít prohlédnout dobovou techniku. Od 13 hodin se koná pietní akt.

Na sobotu 11. května se Klub vojenské historie Gabreta, z.s. & Southern Garage přesouvá do Českého Krumlova, kde oslavy osvobození pokračují. Od 10 hodin zahraje na náměstí Svornosti kapela Jazzika a v 11 hodin je na programu pietní akt. V Jelení zahradě u hostince DEPO si mohou zájemci od 14 hodin prohlédnout dobový vojenský tábor.

„Cílem akce je připomenout sled událostí na přelomu dubna a května 1945, kdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněnou divizí. Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území. Byl jím Čechoameričan Charles Havlata,“ zmínil za Klub vojenské historie Gabreta Václav Vostradovský.

K historickým faktům dodává, že cesta od Bučiny nebyla kvůli četný zátarasům přístupná. „To způsobilo zdržení, a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1. května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad je toho jen důkazem. Během jedné noci ve Kvildě zemřelo 19 žen a dalších 13 pak během dalšího postupu.“

Pietní akt Na Dubovci 6. května 2024.
Uplynulo 79 let od konce války. Strakonice si připomněly odvahu svých předků