VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volit budou i lidé v nemocnici a domovech pro seniory

Strakonice – Právo volit budou mít i lidé, kteří budou dlouhodobě hospitalizováni v nemocnici nebo v obdobném zařízení.

18.10.2013 1
SDÍLEJ:

Řidič kamionu Miloslav Kučera z Vimperka volil ve strakonické nemocnici.Foto: Deník/Petr Škotko

Ve strakonické nemocnici dají na každém oddělení dohromady jména lidí, kteří chtějí volit. Ti jsou pak zapsáni do zvláštního seznamu voličů. Jak uvedla vedoucí správního oddělení radnice Milada Švihálková, znamená to zároveň také to, že musí být nahlášení i tam, kam spadají podle svého bydliště. „Pokud takový člověk o své hospitalizaci ví dopředu a vyřídí si voličský průkaz, je situace o to jednodušší," doplnila.

O něco jednodušší je potom situace v domovech pro seniory. „Tam má většina lidí trvalé bydliště, takže je to především o tom, abychom domluvili hodinu a den, kdy z příslušné komise za nimi dorazí s přenosnou urnou," poznamenala.

To potvrdila vedoucí Domova pro seniory Rybniční Hana Petrovcová. „Za pomoci sociální pracovnice dáme dohromady seznam klientů, kteří by chtěli volit. Jinak je to už zcela na lidech. Třeba je pomůžeme doprovodit na pokoj, ale průběh už nijak neovlivňujeme," vysvětlila. DS Rybniční patří pod okrsek, který má volební místnost ve škole na Jezárkách.

Jde tedy vlastně o podobný případ, jako když volič žádá ze zdravotních důvodů, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Způsob, jak volit při hospitalizaci– Při pobytu v nemocnici, porodnici, sanatoriu, ústavu sociální péče nebo v obdobném ústavu a zařízení může oprávněný volič také uplatnit své volební právo. Má několik možností, jak postupovat.
– V případě, že bude dlouhodobě hospitalizován a bude tam i v době voleb, správa tohoto zařízení by ho měla informovat o možnosti zápisu do zvláštního seznamu voličů.
– Volič v takovém případě hlasuje do přenosné volební schránky, se kterou se za ním dostaví členové okrskové volební komise v územním obvodu příslušného zařízení. Hlasuje pro kandidáty z kraje, ve kterém je zařízení umístěno.
– Při krátkodobé hospitalizaci nebo v případě, že volič neví, kde se přesně ve dny voleb bude nacházet, se jeví vhodnější vyřízení voličského průkazu. Na něj může volit v jakékoliv volební místnosti na území ČR.
– Může nastat i situace, že volič, který je hospitalizován v nemocnici nebo v obdobném zdravotnickém zařízení, má místo trvalého pobytu ve stejném volebním okrsku jako tato nemocnice či zařízení. V tomto případě může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů obecní úřad nebo ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, avšak pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.
– Dojde-li k hospitalizaci voliče v zařízení mimo území volebního okrsku, kde má volič trvalý pobyt, po uzavření stálého seznamu voličů, tj. od 23. října 2013 od 16 hodin, je tato skutečnost považována za faktickou překážku ve výkonu volebního práva.

Autor: Jana Štroblová

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál Monínec otevře celou hlavní sjezdovku již v pátek večer.
3

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Pohřešovaný Václav Janutka z Vitějovic.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů

Strakonice - Vánoční dvojkoncert pěveckých sborů se konal ve čtvrtek podvečer v MěDK Strakonice.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT