Pietní akt zahájil v pátek 19. dubna ředitel školy Luděk Cimrhanzl, následovalo hudební pásmo v podání žáků volenické školy a poté dostali slovo pozvaní hosté: senátor Tomáš Fiala, starosta obce Karel Papež, emeritní senátor Josef Kalbáč, bývalá poslankyně Alena Nohavová a Marie Pavlovičová.

Pietní akt Po stopách transportu smrti se ve Volenicích koná každoročně. Na to, co se odehrálo, se nesmí zapomenout. Psal se 20. duben roku 1945. Americké stíhací letouny tehdy napadly transport smrti, který vezl vězně z Osvětimi a projížděl Katovicemi, jež leží nedaleko Volenic. Právě ve Volenicích našli přeživší útočiště.

Obec Volenice leží v Pošumaví,  necelých 15 km od Strakonic, v bývalém Prácheňském kraji.
Prohlédněte si Volenice. Ves, kde místní ukrývali na půdách vězně z Osvětimi

Několik vězňů z transportu smrti zemřelo hned při náletu, velká část jich ale podle historických pramenů uprchla do lesů, kde bylo nejméně jedenáct z nich dopadeno příslušníky SS a zastřeleno. Čtyři přišli o život u Katovic a sedm u Volenic. Zbylí uprchlíci byli ukrýváni na půdách statků, kde je lidé z Volenic živili. Na památku obětí konce druhé světové války stojí na volenickém hřbitově památník.