Podoba kandidátních listin už by měla být po sobotě skutečně definitivní. Nahlédli jsme krátce do těch strakonických. Zajímalo nás, která jména se v průběhu let opakují, ať už v rámci jedné strany či taková, co cestují sem a tam.

Má-li být někdo označen za volebního matadora, musí to být Miroslav Vondřička, jinak známý basketbalový trenér. Figuroval ve strakonickém zastupitelstvu už po roce 1990 a byl jeho členem až do roku 2006, přičemž v letech 2002 až 2006 byl i v radě města. Bylo to za tehdejší stranu ODA. V roce 2006 za Volbu pro budoucnost neprošel a na kandidátku se vrátil v roce 2010, tentokrát byl na 21, místě za sdružení nezávislých kandidátů Slušnost a jistoty pro Strakonice. „Nakonec jsem se nechal přemluvit znovu, ovšem s tím, že budu opět na jedenadvacátém místě," dodal. Kandiduje za Jihočechy 2012, to je sice jiný název, ale v podstatě stejná kandidátka, jak už jsme dříve uváděli.

Josef Samec proti minulým volbám sestoupil na kandidátce ČSSD z pozice lídra na druhé místo. „Je třeba to přenechat mladším, ti do toho mohou přinést jinou dynamiku. Myslím ale, že i z druhého místa mohu být prospěšný," uvedl. V zastupitelstvu byl už v letech 2002 až 2004, v roce 2006 neprošel a v tom současném je od roku 2010 zároveň jako městský radní.

ODS kromě výměny na prvních dvou místech, kdy lídra Radka Chvostu nahradil minule druhý Ladislav Havel, zažila i přesun Ludvíka Němejce na kandidátku jiné strany. „Je to hnutí Změna pro Strakonice," potvrdil. Ten byl v zastupitelstvu v tomto volebním období poprvé, ale v oblasti komunální politiky se, jak sám říká pohybuje už léta.

Na kandidátní listině uvedené strany lze najít i jméno Jitka Krýzová. Ta byla v letech 2006 až 2010 ve strakonickém zastupitelstvu za ODS, v roce 2010 byla lídrem na kandidátce uskupení Suverenita – blok Jany Bobošíkové, ale neprošla. V těchto dnech je ještě na dovolené, a tak se nám její vyjádření získat nepodařilo.

Registrace

Jak už jsme se zmínili, sobota 23. srpna je termín, kdy mělo být rozhodnuto o registraci či případném odmítnutí kandidátních listin.
Vedoucí správního oddělení strakonické radnice Milada Švihálková informovala o tom, že u nich už jsou všechna rozhodnutí odeslána. To platí nejen pro město Strakonice, ale pro všechny obce patřící do jeho správního obvodu. „Ani jsme nezaznamenali žádnou obec, kde by se nepodařilo sestavit ani jednu kandidátku a volby by tudíž nebyly možné," vysvětlila.

Další položkou volebního harmonogramu je úterý 26. srpna. To by měli starostové zajistit poskytnutí informací o počtu a sídlech volebních okrsků volebním stranám zveřejněním na úřední desce obecního úřadu.