Ke společné schůzce se mají sejít také dva hlavní političtí rivalové Pavel Vondrys ze Slušnosti a jistot pro Strakonice a Radek Chvosta z ODS. Schůzku navrhl Vondrys. Ten už před volbami deklaroval, že je připraven jednat se všemi slušnými lidmi, kteří se do zastupitelstva dostanou. A za takového Radka Chvostu, i když je jeho hlavním politickým protivníkem, považuje. „Podobně ale jednám i s dalšími stranami,“ doplnil.

Podle Chvosty půjde zatím pouze o informativní schůzku bez konkrétních návrhů.

Možné opoziční strany budou jednat v zastupitelstvu každá sama za sebe. Společný postup nechystají. „Zatím vlastně ani není zřejmé, kdo bude opozice a kdo koalice,“ poznamenal lídr ODS.

V rámci povolebních koaličních jednání oslovila Slušnost a jistoty pro Strakonice i druhou ČSSD. To potvrdil včera její lídr Josef Samec. „Pokud jde o základní body našeho programu, jsme si vlastně docela blízcí,“ dodal. ČSSD má v zastupitelstvu čtyři mandáty a Slušnost pět.

Jako možný koaliční partner těchto dvou stran se nabízí TOP 09 se třemi mandáty v zastupitelstvu. Jedničkoa této strany Ivana Říhová Připustila, že už kvůli možné koalici osloveni byli. Ohledně toho kým ale konkrétní být nechtěla. „Nicméně jasno by mělo být snad do pátku, maximálně do začátku příštího týdne,“ doplnila.

Slušnost a Jistoty pro Strakonice a ČSSD by měly dohromady 9 mandátů. Do potřebné většiny v zastupitelstvu (21 členů) tedy potřebují ještě partnera.