Od pátku 8. do soboty 9. října 2021 si obyvatelé České republiky volí nové poslance. Na čtyřech místech v našem kraji zároveň dochází k důležitým referendům. I v sobotu s námi můžete sledovat, jak vypadá volební dění na jihu Čech. Připomenout si také můžete, jak v Jihočeském kraji dopadly parlamentní volby před čtyřmi lety.

Účast na jihu Čech v pátek kolem 40 procent

Zaměstnanci Krajského úřadu Jihočeského kraje pověření kontrolou volebních místností Lenka Malovcová a František Malý zhodnotili, že průměrná páteční účast ve volbách se pohybuje kolem 40 procent. Na místech v jižních Čechách zatím nenaznamenali žádné konflikty. „Vše je bez problémů, žádné mimořádné situace zatím nikdo nehlásil,“ sdělil František Malý. Jejich úkolem je kontrolovat řádnou výbavu, hygienické prostředky, zapečetěnou urnu, státní znak, vlajku, a další povinný materiál. 

Olšovice na Prachaticku překvapily vysokou účastí. V pátek před 22. hodinou už do urny hodilo svou obálku 60 procent procent voličů.

Naopak velmi nízký zájem evidovali odpoledne v malé obci Skály na Strakonicku, kde přišlo jen 15 procent voličů.

Na volby na výlet

Do Hoštic u Volyně na Strakonicku, kde se natáčela komediální trilogie Zdeňka Trošky, Slunce, seno,…, přijíždí řada voličů s vyhotovenými voličskými průkazy. Udělali si parlamentních voleb takovou turistiku, kontroloři tam v pátek potkali výletníky s modrými obálkami například až z Moravy.

Enormní zájem potvrdili v Dačicích, kde se mimo volby koná referendum kvůli křižovatce. „I na jiných místech na Jindřichohradecku pozorují volební komise vyšší účast ve srovnání s minulými volbami,“ dodala Lenka Malovcová.

V Jarošově nad Nežárkou měli členové komise jako občerstvení speciální jablka. „Říkají jim ovčí hubičky a je to prý odrůda, která roste jen v Jarošově,“ sdělila Malovcová.

Kontrolu z krajského úřadu také zaujala volební místnost v prodejně potravin. „Šlo o Ostojkovice místní část obce Budíškovice, protože budova, kde se volby běžně konají je v rekonstrukci,“ uvedla s tím, že jde o malou samoobsluhu, kde si lidé mohou rovnou i pořídit nákup.

Už v pátek byla vysoká účast

Využít přenosné volební urny se rozhodli v pátek 8. října také pacienti strakonické nemocnice. Jiří Kubeš je nyní hospitalizován na chirurgii. "Zařídil jsem si voličský průkaz, protože jsem volit chtěl," řekl, důvod proč k němu členové volební komise přinesli volební urnu.

Věra Štroblová předem nahlásila, že bude volit.Věra Štroblová předem nahlásila, že bude volit.Zdroj: Kateřina Koželuhová

Naopak Věra Štroblová je v současné době pacientkou oddělení dlouhodobě nemocných. "Ta byla zapsaná na seznamu pacientů, kteří předem nahlásili, že chtějí volit v nemocnici," uvedla referentka nemocnice Kateřina Koželuhová.Předem nahlášených voličů bylo ve strakonické nemocnici 17 a všichni jsou z oddělení následné péče. Další tři pacienti volili v pátek na voličský průkaz, dva z chirurgie a jeden z interního oddělení.

Volby a referendum v Katovicích

V Katovicích lidé volí poslance a hlasují v referendu. Účast je velká  Volební okrsek v Katovicích má letos 1075 voličů. Kromě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ale Katovičtí 8. a 9. října vyjadřují svůj názor v čistě místní záležitosti. Hlasují, zda mají zastupitelé jednat s ŘSD o realizaci obchvatu Katovic tak, jak je zaneseno v platném územním plánu.

Tomáš Turek souhlasí, aby zastupitelé jednali za celý městys. "Podle mého názoru je pak větší šance, že k výstavbě obchvatu dojde. I když to ještě neznamená zahájení samotné výstavby," řekl svůj názor.

Volby a referendum v Katovicích.Volby a referendum v Katovicích.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Jiní voliči jsou ale proti. "V mém věku to už asi není aktuální. Ale jsem proti. Až obchvat vyroste, budou Katovice mrtvé," řekl jeden z voličů. Jméno uvést nechtěl. Vedení Katovic chce silnější pozici pro jednání s ŘSD a ministerstvem dopravy. "Problém vysokého zatížení silnice I/22 automobilovou dopravou se s léty jen stupňuje a je to bolest našeho městečka," řekl už v týdnu místostarosta Jindřich Zdráhal.

K volební urně v katovické základní škole dorazil 8. října po 15. hodině také lídr jihočeské kandidátky Piráti a Starostové a katovický rodák Lukáš Kolářík. Podle volební komise je účast ve volbách i v referendu vysoká. Chvilkami se před volební místností tvořily fronty, i když částečně za ně mohla také přísná hygienická opatření.

Obyvatelka Domova pro seniory v Lidické ulici ve Strakonicích Dagmar Traxmandlová.
Politici se nemění. I tenkrát lákali voliče a slibovali, vzpomíná seniorka

Volební místnosti v celé zemi jsou v pátek 8. října otevřeny od 14:00 do 22:00 hodin, v sobotu 9. října pak od 8:00 do 14:00 hodin.

Představení všech stran a jejich jihočeských kandidátů

Podívejte se, kdo kandiduje na jihu Čech. Přinášíme kompletní seznam pro volby

Na jihu Čech se konají čtyři referenda

Souběžně s parlamentními volbami se na čtyřech místech v Jihočeském kraji konají místní referenda. Čeho se týkají?

Katovice (Strakonicko): Rozhoduje se o jednání o dlouhodobě plánovaném obchvatu Katovic. Podrobnosti zde:

Obchvat Katovic.
Při volbách mají i referendum o plánovaném obchvatu

Dačice (Jindřichohradecko): Rozhoduje se o podobě důležité křižovatky na Palackého náměstí. Více čtěte zde:

Problematická křižovatka na Palackého náměstí v Dačicích.
Občané rozhodnou v říjnu o podobě křižovatky v Dačicích

Slavonice (Jindřichohradecko): Rozhoduje se o osudu stromořadí sakur a bříz. Detaily zde:

Březová alej ve Slavonicích.
O osudu stromů ve Slavonicích budou hlasovat obyvatelé v referendu

Ševětín (Českobudějovicko): Ševětín čeká referendum, které se týká budoucnosti kamenolomu, který se rozkládá na jih od městysu:

Ilustrační foto.
Kvůli kamenolomu u Ševětína chystají při volbách místní referendum

Kterých 13 Jihočechů se v roce 2017 stalo poslanci?

Obyvatelé kraje v roce 2017 zvolili do poslanecké sněmovny tyto kandidáty:

Za ANO: Radka Maxová, Roman Kubíček, Adam Vojtěch, Karel Tureček a Jan Kubík / Za ODS: Jan Zahradník, Jan Bauer / Za Piráty: Lukáš Kolářík / Za SPD: Miloslav Rozner / Za KSČM: Vojtěch Filip / Za ČSSD: Ondřej Veselý / Za KDU-ČSL: Jan Bartošek / Za TOP09: František Vácha

Podrobnosti z roku 2017, například počty a procenta hlasů pro tyto kandidáty, naleznete zde:

Ilustrační foto
Jižní Čechy mají 13 poslanců