V říjnových volbách se místním nepodařilo sestavit žádnou kandidátku, a tak se o vedení obce rozhoduje až nyní. Vybírat mohli voliči tentokrát ze dvou kandidátek.

Zvítězilo uskupení NĚMČICE 2019, které získalo 176 hlasů, tedy 59,26 % a obsadí v zastupitelstvu tři křesla. SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ
dostalo 121 hlasů a má dvě křesla. Volební účast byla 70,11 %.

Složení zastupitelstva:
1. Bošková Eliška - NĚMČICE 2019 - 48 hlasů
2. Bublík Rudolf - NĚMČICE 2019 - 39 hlasů
3. Křížová Erika - NĚMČICE 2019 - 36 hlasů
4. Kříž Martin - SNK - 34 hlasů
5. Dlauhoweský Lukáš - SNK - 25 hlasů

Volební místnost na obecním úřadě byla otevřená od 7 do 22 hodin. V poledne mělo podle předsedy volební komise Jiřího Beneše odvoleno 32 lidí z 87. "Ještě čekáme tak deset místních, o kterých víme, že chodí volit pravidelně," doplnil Jiří Beneš.

Na jedné z kandidátek se objevilo i jméno bývalého starosty Petra Vastla. "Kandiduji z pocitu zodpovědnosti, ale starostu už dělat nechci," uvedl k volbám. Podle něj si bývalé zastupitelstvo uvědomovalo, že nastane problém s obsazením místa starosty. Schválilo proto rozpočet na rok 2019 a další potřebné, aby život v obci mohl dál běžné fungovat, a to i co se týká kulturních akcí. Ještě staré zastupitelstvo odhlasovalo taká snížení počtu zastupitelů v obci z dosavadních sedmi na pět, což ze zákona dané minimum.

O chod obce se zatím stará správce Ján Czop jmenovaný ministerstvem vnitra. "Zajišťuji jen to nejnutnější, jako jsou osvětlení, svoz odpadu a zimní údržba. Kolem poloviny února už by se ale v Němčicích mělo konat ustavující zastupitelstvo," dodal Ján Czop.

Němčice na Strakonicku jsou jedinou obcí v jižních Čechách a jednou ze sedmnácti v České republice, kde se dodatečné volby v sobotu 26. ledna konaly.

Klára Alešová