S velitelem zdejšího vojenského útvaru plukovníkem Jánem Sedliačikem jednali o současné i budoucí spolupráci. „Vojenský technický ústav, včetně jeho tří odštěpných závodů, dlouhodobě spolupracuje s naším vojenským útvarem a nemalou měrou se podílí na rozvoji vojska pozemní protivzdušné obrany,“ potvrdil velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.
Spolupráce bude pokračovat i v následujících letech. „Projekty, na kterých můžeme do budoucna participovat, je celá řada. Důležitou úlohu vidím v působení Vojenského technického ústavu jako expertního a poradenského pracoviště v oblasti akvizic, a to nejen ve prospěch vojska pozemní protivzdušné obrany, nýbrž celé Armády České republiky,“ doplnil ředitel podniku Jiří Protiva.
Klíčové jsou systémy velení a řízení
Jednu z klíčových oblastí spolupráce mezi strakonickým útvarem a Vojenským technickým ústavem představují systémy velení a řízení. Konkrétně se jedná o zabezpečení místa velení 25. protiletadlového raketového pluku, ať v jeho stacionární či mobilní verzi, a jeho propojení s místy velení palebných baterií.
Odborníci Vojenského technického ústavu řeší jak provoz systémů a jejich technický stav, tak i modernizaci softwaru a rozšíření stávajících funkcí. Provádí také školení vojáků, kteří systémy obsluhují. Z nedávných projektů lze jmenovat náročnou přestavbu stacionárního místa velení protiletadlového pluku, kterou zastřešoval právě zmíněný státní podnik.
Know-how v oblasti bezpilotních prostředků
Strakoničtí vojáci dále čerpají ze zkušeností a know-how Vojenského technického ústavu v oblasti bezpilotních prostředků. Dálkově řízené modely letadel používají při výcviku operátorů, kteří se zdokonalují v zachytávání vzdušných cílů. Využívají je také při bojových střelbách z protiletadlových raketových kompletů. Model letadla za sebou na laně táhne rukáv, za který se může přidat ještě speciální infrazářič. Ty pak střílejícím vojákům slouží jako terče.
Zájem o tuto službu mají i alianční partneři. S nabídkou Vojenského technického ústavu se seznámili během prvního ročníku mezinárodního cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy, které se konalo na našem území v roce 2015. O rok později již zaměstnanci Vojenského technického ústavu zabezpečovali improvizované vzdušné cíle pro litevské a lotyšské protiletadlovce během mezinárodního cvičení Baltic Zenith 2016 v Lotyšsku.
kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku