Vojáci z Lipek do Maďarska na pomoc kolegům z Visegrádské čtyřky proti přílivu uprchlíků z Afriky nejedou. Včera to Strakonickému deníku potvrdila mluvčí pluku Jana Samcová. „Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku nebudou součástí kontingentu, který má v nadcházejícím období pomáhat v Maďarsku," uvedla Jana Samcová.
Více vysvětlil vedoucí oddělení komunikace s veřejností AČR, plukovník Jan Šulc. „Úkol budou plnit příslušníci 15. ženijního pluku, konkrétně ze 153. ženijního praporu z Olomouce a 151. ženijního praporu z Bechyně," uvedl Jan Šulc. Jde o dvacet vojáků s nákladními automobily, polními kuchyněmi a vrtací soupravou.
Kvality českých ženistů potvrdil i bývalý voják z povolání, který ve Strakonicích sloužil, ale nechtěl svoje jméno v novinách uvést. Redakce ho zná. „Ze svých misí dobře vím, že Češi jsou jako ženisté ve světě ti nejuznávanější a nejlepší," řekl včera.
Ministr obrany Martin Stropnický vládě předložil materiál týkající se vyslání českých vojáků s ženijní technikou do Maďarska v pondělí 5. října. „O nutnosti ochrany vnější schengenské hranice se v Evropě mluví stále hlasitěji, ale bohužel pouze mluví. My nebudeme čekat a aktivně pomůžeme," uvedl Martin Stropnický. Nasazení Čechů se předpokládá od 15. října do poloviny prosince. O spolupráci budou jednat i ministři obrany obou zemí. Martin Stropnický a István Simicskó se setkají zítra v Bruselu na zasedání ministrů obrany států NATO.

Kontingent

 5 těžkých nákladních terénních automobilů včetně řidičů za účelem přepravy materiálu
 1 víceúčelový ženijní stroj včetně obsluhy za účelem instalace sloupů hraničního plotu
 10 polních kuchyní, každá pro 60 osob (bez obsluhy).