Ze života šumavského Podlesí. To je název nové expozice, která v letošní sezoně rozšíří kulturní nabídku Středověkého vodního mlýna v Hoslovicích. „Expozice představí některé stránky života venkovského lidu. Návštěvníci se jejím prostřednictvím seznámí s průběhem zemědělských prací, s pěstováním a zpracováním některých důležitých plodin jako jsou brambory, obilí, či len. Zmíněn bude i chov dobytka. Jiná část se zaměří na tradiční pokrmy regionu a na skladování a úpravu některých potravin,“ uvedla historička strakonického muzea Blanka Jirsová. Expozice instalovaná v nové budově v areálu mlýna bude veřejnosti zpřístupněna 28. dubna.

Třiatřicetiletá Lenka ze Strakonic by ve svém okolí z hlediska kulturní stránky nejvíc uvítala například výklad o víně spojený s degustací a hudbou. „Podobné akce tady podle mě chybí,“ říká.

Městské muzeum ve Volyni chystá na letošní rok řadu zajímavých výstav. „Jako dvě nejvýznamnější výtvarné výstavy bych zmínil sochařské práce Josefa Boháče, které budou k vidění od května, a kresby Antonína Lhoty, což je slavný malíř 19. století, který zemřel ve Volyni,“ konstatuje vedoucí muzea Karel Skalický.

Nabídka muzea nebude ochuzena ani o výstavy materiálové. „Budeme mít například výstavu ke stu letům muzejního spolku, které letos slavíme. Do září ještě dojíždí Barvířství a modrotisk, kterou pak vystřídá výstava nazvaná Orba,“ pokračuje Skalický. Na sklonku dubna začne takzvaná cirkusácká výstava, která přinese příběhy několika cirkusáků a jejich vzpomínky na tuto obživu.

Úspěšně pokračuje také kontroverzní galerie Na Shledanou na volyňském hřbitově Malsička. „Od dubna do června se tady představí umělkyně Marie Blabolilová a po ní přijdou další,“ doplňuje vedoucí volyňského muzea.

Kromě výstav budou pokračovat také pravidelné přednášky, výlety a koncerty. Muzeum navíc dostalo nové prostory, které využije jako depozitáře.

Vodňanská galerie funguje sice celoročně, ale oficiálně zahájí sezonu 1. dubna. „Začneme originální výtvarnou výstavou Milana Ďuriše. Půjde o obrazy, které jsou viditelné pouze pod UV světlem,“ přibližuje vedoucí městské galerie a muzea Jitka Velková.

Vodňanské muzeum zahájí sezonu o měsíc později, 1. května, a sice slavnostní výstavou pro vodňanské gymnázium, které letos slaví dvacet let své existence.

V květnu by se tady mělo konat dětské židovské divadlo a naplno bude pokračovat i publikační činnost.

Otevírací doba

Středověký vodní mlýn Hoslovice
duben, květen, září, říjen: úterý – neděle: 9 – 16
červen – srpen: pondělí – neděle: 9 – 17
Městské muzeum ve Volyni
pondělí – pátek: 9 – 16; sobota: 11 – 17
od 1. května: pondělí: zavřeno; úterý – neděle: 9 – 17
Městské muzeum a galerie ve Vodňanech
galerie: od 1. dubna: úterý – neděle: 9 – 12, 13 – 17
muzeum: od 1. května: úterý – neděle: 9 – 12, 13 – 16